Advertisement

Çin'de hazırlanan yeni bir Döviz endeksi, politika yapıcıların piyasanın dikkatini yuanın dolar karşısındaki hareketlerinden ziyade daha geniş bir para yelpazesi karşısındaki hareketlere çevirme çabaları ile birlikte piyasada heyecan yarattı.

CFETS RMB Endeksi Cuma günü açıklandı ve Çin Merkez Bankası, yuandaki dalgalanmaların yalnızca dolar karşısında ölçülmemesi gerektiğini ve kurların birden çok ülke ile dış ticaret ve yatırımın bir yansıması olduğunu kaydetti. Yeni endeks, yuanın Çin'in dış ticaret ortaklarının para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki hareketlerini izliyor ve Çin Merkez Bankası'nın bankalararası işlemlerini yürüten kolu olan Çin Döviz İşlemleri Sistemi (CFETS) tarafından hazırlandı.

CFETS RMB Endeksi, Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, yuanın 13 para biriminden oluşan bir sepet karşısındaki performansını ölçecek ve bu para birimleri temel olarak uluslararası ticarete göre ağırklandırılıyor. Endeks 2014 yılı sonunu 100 seviyesinde baz olarak alıyor ve düzenli aralıklarla açıklanacak. Ancak bu aralığın ne kadar olacağı bildirilmedi.

Dolar endekste yüzde 26.4 ile en fazla ağırlığa sahip olan para birimi olacak ve onu sırasıyla yüzde 21.4 ve yüzde 14.7 ile euro ve yen izleyecek. Endeks ayrıca Hong Kong, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, İsviçre, Kanada, Malezya, Rusya ve Tayland para birimlerini de içerecek. ABD Çin'in Ekim ayı sonu itibariyle dış ticaretinin yüzde 14.2'sini kkarşılarken, Avrupa Birliği için bu oran yüzde 14.3. China International Capital Corp raporuna göre, 2014 yılında yuanın Çin anakara işlemlerinin yüzde 95'i dolar karşısında gerçekleştirildi.

CFETS ayrıca, biri Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Özel Çekme Hakkı (SDR) ve diğeri Bank for International Settlements'ın (BIS) sepeti karşısında olmak üzere iki ticaret ağırlıklı yuan endeksi daha hazırladı. BIS referanslı endels 40 para birimini kapsarken, SDR versiyonunda dört para bulunuyor.