Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü faiz artırım kararı alması durumunda, ham petrol fiyatlarının düşebileceği bildirildi.

Fed'in, çarşamba günü ilk defa resmi olarak faiz artırımı kararı vermesi olasılığını değerlendiren uzmanlar, bu durumun gerçekleşmesi halinde, ABD dışındaki petrol ithalatçısı ülkelerin dolara endeksli ham petrol taleplerinde düşüşe yol açarak, küresel petrol talebini ve ham petrol fiyatlarını aşağı çekebileceğini belirtti.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Londra'daki Energy Aspects Uzmanı Richard Mallinson, Fed'in faiz artırımının yaygın olarak beklendiğini kaydederek, bunun ABD dolarının değerini güçlendireceğini ve gelişmekte olan piyasalardan doların çıkmasına neden olacağını vurguladı.

Mallinson, her iki durumun da petrol fiyatları için olumsuz olacağına işaret ederek, "ABD dolarının güçlenmesi, petrolün varil başına fiyatını gelişmekte olan ülkelerde artıracak. Doların bu ülkelerden çıkması ise gelişmekte olan ekonomileri zayıflatarak ham petrol taleplerinde düşüşe yol açacak" dedi.

Petrol piyasası Fed'in faiz artırımına hazırlıklı

Londra'daki bağımsız araştırma kurumu Capital Economics Uzmanı Thomas Pugh ise Fed'in yüzde 0,25'lik faiz artırım olasılığının büyük ölçüde piyasalar tarafından beklendiğinin altını çizerek, faiz artırımının gerçekleşmesi halinde küresel petrol piyasasına etkisinin küçük olacağını ifade etti.

Pugh, yüksek faiz oranının petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini, faiz artırımının Amerikan ekonomisinin güçlendiğine ilişkin sinyaller verdiğini ve bunun ülkenin petrol ithalatını artırabileceğini kaydetti.

ABD Houston Üniversitesi Enerji Ekonomisti Prof. Dr. Ed Hirs de "Döviz piyasaları Fed'in faiz artırma olasılığına karşı şimdiden hazırlıklı ve bunun büyük kısmını zaten fiyatladı. Bu durum, 4 Aralık'taki OPEC kararı gibi sürpriz olmayacak. Bütün dünya Fed'in faiz artırımını bekliyor ve biliyor. Ancak, OPEC'in kararı beklenmiyordu ve petrol fiyatlarını aşağı çekmişti" dedi.

Hirs, Fed'in faiz artırımına hazırlıklı olmayan döviz piyasalarının ve gelişmekte olan ekonomilerin ise ABD dolarının yükselmesi karşısında petrol taleplerinin düşeceğini, bu durumun da ham petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı yaratabileceğini belirtti.

OPEC, 4 Aralık'taki yıllık olağan toplantısında, üretim seviyesinde kesintiye gitmemiş, fiili ham petrol üretimine devam edeceğini duyurmuştu.

Ayrıca, geçen perşembe günü yayınladığı aylık petrol piyasası raporunda, OPEC, kasım ayı fiili üretim miktarının günlük ortalama 31,7 milyon varile yükseldiğini açıklamıştı.

Kartelin kota kararı ve üretiminin artması, geçen hafta petrol fiyatlarında yüzde 11'lik düşüşe neden olmuştu.