Advertisement

Soceiete Generale, altının Fed'in bu hafta faiz artıracağı ve gelecek yıl üç faiz artırımına gideceği tahminine bağlı olarak 2016 sonunda 955 dolara inebileceğini kaydetti.

Societe Generale SA'ya göre altın Fed kazazedesi olacak.

Societe Generale Küresel Varlık Tahsisi Başkanı Alain Bokobza, "Altın, ABD merkez bankasının bu hafta boprçlanma maliyetlerini artırması ve bunun ardından gelecek yıl üç faiz artırımı daha yapması durumunda, muhtemelen 2016 yılı sonunda ons başına 955 dolara düşecek" dedi. Bu hedef, fiyatların yüzde 10 daha düşerek Eylül 2009'dan bu yana görülen en düşük seviyeye inebileceğini işaret ediyor.

Altın, ABD'li politika yapıcılarının yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmeye hazırlanmaları ve bunun sonucu doların değer kazanması ve altının cazibesinin azalması ile birlikte, üst üste üçüncü yılda da düşmeye hazırlanıyor. Traderlar, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Aralık toplantısında borçlanma maliyetlerini artırma ihtimalini yüzde 76 olarak görüyor. Bokobza, 16 Aralık'ta faiz artırımına gidileceği beklentisinin büyük ölçüde fiyatlandığını, ancak altının faizlerdeki artışın sürmesi ile birlikte, önümüzdeki yıl halen geri çekileceğini sözlerine ekledi.

Bokobza, Pazartesi günü verdiği mülakatta, "Fed'in sıkılaştırmaya devam edeceği ve ABD ekonomisinin oldukça iyi seyredeceği 2016 yılı panaromasına daha fazla dikkat ediyoruz," dedi ve "Bu durum altın fiyatlarında yükselişi işaret etmiyor. Altın kazazede olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Anketi

Spot altın Singapur saati ile 09:49'da ons başına 1,064.78 dolar seviyesinde işlem görüyordu ve bu 2015 yılında yüzde 10'luk bir düşüşü işaret ediyor. Fiyatlar 3 Aralık'ta 1,046.44 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini göçrdü. Bloomberg'in anketine katılan analistlere göre, altın 2016 yılında muhtemelen, buğday ve doğalgaz ile birlikte yükselecek.

Bokobza'nın görünümü, altının gelecek yılın sonunda 950 dolara düşeceği yoluındaki görüşünü geçen hafta tekrarlayan Oversea-Chinese Banking Corp.'un (OCBC) ekonomisti Barnabas Ban ile paralellik gösteriyor. OCBC, Bloomberg'in hazırladığı sıralamaya göre, üçüncü çeyrekte en doğru altın fiyat tahmini yapan kurum oldu. Gan, bu haftaki toplantıda alınacak 25 baz puanlık artırım kararının ardından, Fed'in artırımlara devam ederek gösterge faizi 2016 sonunda yüzde 1.5'e yükseltmesini beklediğini söyledi.

Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını boşaltıyor. Altın destekli ETF'lerdeki toplam varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü 1,464.24 ton ile Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Bokobza, "Öngördüğümüz senaryo öncesi, altında çok fazla ETF tutulması konusunda dikkatli olunması tavsiyesinde bulunuyoruz," dedi ve "ETF'ler altın fiyatlarını takip ediyor, bu nedenle, altın fiyatları düşerken, altın destekli ETF'lerden akar etme yolu yok. Altın oldukça pahalı, bu nedenle, bireyler için çoklu varlık fonunu korumak için daha iyi yollar var, bir portföyü riskten korumanın yolları var" şeklinde görüş bildirdi.

Altın için daimi bir ağırlığı bulunmayan Bokobza, "ABD Hazine tahvilleri ya da Japon yeni, bazı altın varlıklarına ek olarak, sıkıntılı zamanlarda portföylere iyi koruma sağlayabilir." dedi ve mevcut emtia ağırlığının yüzde 8 olduğunu ve SocGen'in petrolde "ağırlığı artır" ve değerli metallerde "ağırlığı düşür" tavsiyesinin olduğunu sözlerine ekledi.