Advertisement

Bilgi alma yasası çerçevesinde Bloomberg'in başvurusu üzerine açıklanan kayıtlara göre, AMB yetkilileri en duyarlı zamanlarda görüşmelerini azaltıyor. Ancak, yetkililer kalan günlerde hedge fonlar gibi yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz ay, Financial Times (FT), 2014 ve 2015 te önemli kararların açıklanmasından önce, üst düzey AMB yetkililerin bankalarla direkt görüştüğünü bildirmişti.

Tutanaklar, AMB'nin, piyasayı yönlendirici etkiye sahip bilgilere erişimde yanlı davrandığına yönelik algının kırılması için, kurum kültüründe önemli bir değişikliğe gittiğine işaret ediyor olabilir. Geçtiğimiz aylarda AMB, yönetim kurulu üyelerinin davranışları ve açıklığı ile ilgili düzenlemelerini güçlendirmişti.

AMB günlüklerine göre, Draghi, Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, Yönetim Kurulu üyeleri Peter Praet, Benoit Coeure ve Yves Mersch, 22 Ekim'deki Yönetim Konseyi öncesindeki 7 günde finansal kurumlardan kimseyle görüşmedi. AMB'nin Bankacılık Denetleme'den sorumlu Başkan Yardımcısı Sabine Lautenschlaeger, bu dönemde bankacılık denetlemeyle alakalı gelişmeleri aktarmak üzere bir toplantı düzenledi.

FT'nin geçtiğimiz ay yayınladığı, Coeure ve Mersch'in, Eylül 2014'teki faiz indirim kararı öncesinde UBS Group ile görüştüğüne dair haberi, bankacılık sektörüyle görüşmelerin önemli kararlar öncesinde kesildiğini gösteren tutanaklarla çelişiyor. Coeure, AMB'nin Eylül kararı sabahında BNP Paribas yetkilileriyle görüşmüştü. Coeure, parasal genişleme programının detaylarına ilişkin açıklamaların yapıldığı Mart kararı öncesindeki gün ise BlackRock yetkilileriyle görüşmüştü.

FT'nin haberi de bilgi alma yasası kapsamındaki bir başvuruya dayandırılmıştı. Bir AMB yetkilisi, o dönemde, kamuya açık olmayan toplantılarda piyasaya etkisi olacak herhangi bir bilginin açıklanılmadığını belirtmişti.

Bloomberg'in ulaştığı bilgiler, yetkililerin kararlar öncesindeki 7 gün sessiz döneme girilmesine yönelik düzenlemeye sadık kaldıklarını gösteriyor. Draghi 3 Aralık'ta yazılı bir cevabında "AMB yetkililerinin, kararlar öncesindeki 7 günlük dönemde sessiz dönem kuralına uyarak, medya, piyasa oyuncuları veya para politikası konusunda menfaat sahibi diğer taraflarla görüşmeyi kestiğini" aktarmıştı.

Kapat