Advertisement

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Bloomberght'ye değerlendirmelerde bulundu. Akın borçlanma ve faizin artacağı yönündeki beklentinin yatırımcının iştahını artırdığını belirtti. "Ev fiyatları her yıl artacaksa, bu yıl almak istersiniz" diyen Akın, "Türkiye'yi iyi tanıyanlar yatırım yapmaktan imtina etmiyorlar" dedi. 

Fed'in faiz artış kararının gelişen ülke yatırımcılarını çok fazla ilgilendirmeyeceğini belirten Akın konuya ilişkin olarak, "Yatırımcı gözüyle baktığımız zaman dolar faizinin %0.25 - 0.50'ye çıkmış olması veya %0.50'den % 1'e çıkacak olması gelişen ülkelerdeki yatırımcıları çok fazla ilgilendiren birşey değil...Faizlerin artıyor olması psikolojik olarak yatırımları öne çekiyor. Her geçen gün faizin artacağını söylerseniz bugün ucuz faizle borçlanmayı tercih ederim. Fiyatların artacağı beklentisi hep yatırımları öne çeker, baktığımız zaman yakın dönemde yatırım iştahını artırmak gibi bir sonuçla karşı karşıya kalırız" yorumunda bulundu.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, yabancı yatırımcının ilgisinin 2009'dan sonra tamamen kesildiğini belirtti.

Akın, Akfen Holding hisselerinin performansı ve geri alım programına ilişkin soruya cevaben, “son dört senedir SPK düzenlemeleri çerçevesinde hisse geri alım programı uyguladık. Çünkü hisselerimizin fiyatının beklendiği gibi seyretmediğini gördük. Halbuki biz yeni yatırımlar yapıyorduk ve yeni varlıklar almıştık. Baktık ki yatırımcı fiyatı biraz daha aşağı düşürdü; bunu böyle görünce şirketimizi en iyi tanıyan biz olduğumuz için bu şirketin değeri bu değildir dedik ve geri alıma başladık” dedi.

Akfen Holding, 23 Aralık'ta KAP 'a yaptığı açıklamada, birlikte hareket eden ortakların payının %97,11'e ulaşarak hakim ortak konumuna gelmesiyle, "ortaklıktan çıkarma" hakkının kullanılacağını duyurmuştu.