Advertisement

Çin hisse senetleri, hükümetin ekonomik yavaşlamaya karşı daha fazla teşvik açıklayacağına ilişkin spekülasyon ile, gayrimenkul ve tüketici şirketleri öncülüğünde ikinci haftalık kazancına yöneldi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 1 yükseldi ve Cuma günü yerel saat ile 13:06'da yüzde 0.1 yükselerek 3,615.96 puan seviyesine geldi. Gayrimenkul geliştirme uzmanı şirketlerin hisse senetleri, hükümetin kırsal kesimde yaşayanları ev alma konusunda cesaretlendireceğine yönelik açıklaması ardından yükseldi. Gree Electric Appliances Inc. geçtiğimiz beş günde yüzde 10 arttı. Şanghay'da Cuma günkü işlem hacmi, çoğu Asya piyasasının kapalı olmasıyla birlikte 30 günlük ortalamanın yüzde 26 altında gerçekleşti.

Çin ekonomisinin çeyrek yüzyılın en yavaş ekonomik büyümesini sürdürmesiyle birlikte politika yapıcılar bu hafta üst düzey bir liderler konferansı gerçekleştireceklerinin sinyalini verdi. Economic Information Daly'e göre hükümet, Şubat ayında ticareti desteklemeyici politikalar açıklayabilir.

Şanghay merkezli Jingxi Investment baş yatırım yetkilisi Wang Zeng, “Tedbirler, ekonominin çok hızlı yavaşlamasını engelleyebilir ve bu da piyasaya güven sağlar. Bugün tatil havası mevcut ve hisse senetlerine falza ilgil yok” dedi.