Advertisement

Yuan dolar karşısında denizaşırı işlemlerde, Çinli yetkililerin işlem saatlerinin uzatılacağını ve sermaye hesabını liberalize etme yönünde adımlar atılacağını açıklamasının ardından yuana talebin artacağı speküasyonuna bağlı olarak, son iki ayın en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Çin para birimi dolar karşısında Hong Kong'da 09:58'de yüzde 0.05 yükselerek 6.6424 seviyesine çıktı. Haftalık bazda, yuan yüzde 0.22 ile 30 Ekim haftasından bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi. Şanghay'daki işlemlerde ise yuan Cuma günü yüzde 0.03 artarak 6.4750 seviyesine çıktı ve yükselişini altıncı güne taşıdı. Yuan haftalık bazda yüzde 0.1 kazandırdı. Çin Merkez Bankası, günlük referans kuru Cuma günü yüzde 0.06 yükselterek 6.4713'e çıakrdı. Çin anakara işlemlerinde yuan bu referans kurunun her iki tarafında yalnızca yüzde 2'lik bir bantta işlem görebiliyor.

Şanghay'da işlemler, Çin Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, 4 Ocak'tan itibaren yerel saat ile 16:30 yerine 23:30'da sona erecek. Banka, ülke içi Döviz işlemlerine daha fazla yabancı kurumunum katılmasına izin verilmesinin içeride ve dışarıdaki yuan kurlarının arasındaki farkın azalmasına yol açacağını belirtti. Devler Döviz Yönetimi'nin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Çin sermaye hesabı altında yuanın konvertibilitesine yönelik adımlar atacak.

Şanghay'da Bank of Communications Co. kıdemli araştırmacısı Chen Ji, "Sermaye hesabı konvertibilitesini ilerletmeye yönelik tüm bu tedbirler, kısa vadede daha fazla risk ve volatiliteye yol açabilecek olmasına karşın, Çin ekonomisine uzun vadede faydalar sağlayacak," dedi ve "Yuan önümüzdeki hafta, Noel ve Yeni Yıl tatillerinden dolayı haber akışının zayıflaması ile dar bir bantta seyredebilir" şeklinde görüş bildirdi.