Advertisement

Apple, Samsung ile uzun süredir devam eden akıllı telefon patenti savaşında, ABD'de sürmekte olan davada 180 milyon dolar daha talep etti.

Samsung, bu ay, ABD'de görülen davada alınan karara uyarak Apple'a 548 milyon dolarlık ödeme yapmıştı. Bu gelişmenin iki hafta sonrasında, Samsung, üst mahkemeye başvurarak, ABD mahkemelerinin 120 yıldır dizayn patentiyle aldığı bu ilk karara itiraz etmişti.

Apple'ın ilk karara ek olarak talep ettiği 180 milyon dolar, Ağustos 2012'de California'da federal mahkemenin aldığı Samsung'un Apple patentlerini ihlal ettiğine dair kararın ardından Samsung'un ürettiği 5 model içi ürün bazında yapılan hesaplamalara dayanıyor. Apple, Çarşamba günü mahkemeye yaptığı başvuruda, patent ihlalinin sürekli olmasına bağlı olarak ilave zararlara maruz kaldığını öne sürerek, ilk karara ek olarak bu zararın da faiziyle tazmin edilmesini istedi.

Samsung'dan konuyla ilgili sorulara cevap verilmedi.

Samsung, yüksek mahkemeden, dizayn patentlerinin kapsamı ve maruz kalınan zararların hesaplanmasıyla ilgili esaslar hakkında değerlendirme yapmasını istedi. Samsung, dizayn patentlerini ihlal ettiğine dair kararı temyiz mahkemesine taşıdı. ABD yasaları, Apple'a, Samsung'un ilgili dizayn patentini kullanarak elde ettiği akıllı telefon satışlarından karlar üzerinden bir pay alma hakkı tanıyor.