Advertisement

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın çok büyük sıkıntılar içinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin batısındaki ülkelerde çok ciddi ekonomik krizler olduğunu, güney ve kuzeyindeki ülkelerde ise savaşlar yaşandığını anlatan Hisarcıklıoğlu, "İki yılda dört seçim geçirmişiz böyle bir ortamda Kayserili sanayici ve tüccarın yaptığı işe bakın. İstihdam son 5 yılda Türkiye'de yüzde 41 artarken Kayseri'de yüzde 40'larda arttı. İş yeri sayısı Türkiye'de son 5 yılda yüzde 34 artarken Kayseri'de yüzde 40 artıyor. İhracat Türkiye'de yüzde 30 artarken Kayseri'de yüzde 41 artıyor. 5 yıl önce en büyük sanayi kuruluşu içinde ilk 500'de 10 firmamız varken bu sayı 15'e çıktı. Böyle sanayiciler madalyayı hak ediyor" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, asgari ücret konusunun sanayicinin kafasını karıştırdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir asgari ücretliden bizim cebimizden net çıkan para bin 500 lira. İşçimizin cebine giren para da bin lira. OECD verilerine göre istihdam üzerindeki vergi yüklerinde yüzde 71'le dünya birincisiyiz. Bizden sonra yüzde 54'le Almanya geliyor. Amerika'ya baktığımız zaman yüzde 34. Biz diyoruz ki istihdam üzerindeki vergi yükleri dünyada hangi ülkelerle rekabet ediyorsak o kadar olsun. Yoksa bizim cebimizden bin 500 lira çıkıyor işçimizin cebine de bin 300 lira helali hoş olsun girsin. Biz işçimize para vermekle gurur duyuyoruz. Verdiğimiz vergiyle değil yanımızda çalıştırdığımız insanla övünürüz. Keşke daha fazla verebilsek. Bin 500 lira olduğu gibi işçi kardeşlerimizin cebine girse."

Asgari ücretin net bin 300 lira olması durumunda brüt olarak hesaplandığında tüm şirketlere maliyetinin 26 milyar liraya ulaştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "İşletmelerimizin yüzde 99,2'si KOBİ. Toplam vergi öncesi karları 40 milyar lira. Vergi düştükten sonrasını demiyorum. Eğer bunun tüm yükünü biz çekecek olursak bize yüklenen yük 26 milyar lira. KOBİ'ler özellikle bu kapsamda rekabet güçlerini kaybederler. Onun için bunu paylaşalım istiyoruz. Hepsini sakın ha bize yüklemeyin bizim gücümüz yok. Onun için bunu hep birlikte yüklenelim. İşçi kardeşlerimiz bin 300 lira alırlarsa memnun oluruz. Çarşı pazarda daha fazla harcıyacakları imkan olur" şeklinde konuştu.

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak da hükümetin ekonomi paketlerini desteklediklerini söyledi.

AA