Advertisement

(13:10'da güncellendi)

Petrol, İran'ın yaptırımların kalkmasının ardından petrol ihracatını artıracağını bir kez daha vurgulamasının ardından, Nisan ayından bu yana en uzun yükseliş dönemini sonlandırdı ve üç haftanın en yüksek seviyesinden geriledi.

Vadeli petrol kontratları yüzde 1.8 kadar geriledi ve son beş işlem gününde ilk kez değer kaybetti. Kontrat geçem hafta yüzde 9.7 sıçradı. Devlet destekli IRNA'da çıkan bir habere göre, Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, önceliklerinin petrol ihracatını yaptırımlar öncesi seviyelere yükseltmek olduğunu söyledi. Shana haber aansının haberine göre, Ulusal İran Petrol Şirketi başkanı Rokneddin Javadi, yaptırımların kalkmasının ardından, bir hafa içinde, petrol ihracatının günlük 500,000 varil artırılmasının planlandığını belirtti.

Batı Teksas petrolünü (WTI) üst üste ikinci yılda da düşüş göstermeye yönelten küresel arz fazlası, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu ayın başındaki toplantısında, piyasa payını korumak için üretim kotasını kaldırmasının ardından daha d artabilir. Dünya petrolünün yarısından falzasının göstergesi olan Brent petrolü, 2015 yılını, ortalama fiyatlar dikkate alındığında, son 11 yılın en düşük fiyatıyla bitirmeye hazırlanıyor ve bu durum petrol ihraç eden ülkeler ve şirketeler üzerinde baskı yaratıyor.

Seul'de Samsung Futures Inc. kıdemli emtia analistis Hong Sung Ki, "İran eğer zaten aşırı arz durumundaki piyasaya planladığı miktarda petrolü sürerse, gelecek yılın ilk yarısı için petrol piyasasında fazla bir umur olmayacak," dedi ve "İran'ın petrol ihracı yönündeki istekliliği düşük fiyatlar için yönlendirici olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli WTI, Nymex piyasasında, 69 sent düşerek varil başına 37.41 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 09:50'de 37.42 dolara geldi. Fiyatlar Perşembe günü 60 sent ya da yüzde 1.6 artarak 38.10 dolara çıktı ve 4 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasalar Cuma günü Noel tatili nedeniyle kapalıydı. İşlem hacmi 100 günlük ortalamasının yüzde 40 altındaydı.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 72 sent ya da yüzde 1.9 kayıpla varil başına 37.17 dolara indi. Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 19 sent daha aşağıda seyretti. Fiyatlar bu ay yüzde 17 ile son 5 ayın en hızlı aylık kaybına ilerliyor.

(13:10'da güncellendi)