Advertisement

Japonya'da sanayi üretimi Kasım ayında, ihracatın beklenenden fazla düşmesi ve hanehalkının daha az harcama yapmasının etkisi ile, son üç ayda ilk kez düştü.

Sanayi üretimi Kasım'da önceki aya göre yüzde 1 daraldı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, üretimin yüzde 0.5 gerilemesi bekleniyordu. Üretim, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 yükseldi. Perakende satışlar ise aynı dönemde aylık bazda yüzde 2.5 geriledi.

Bu veriler, üçüncü çeyrekte revize veri ile yüzde 1 genişleme göstermesinin ardından bu çeyrekte de büyümesi beklenen Japonya ekonomisine ilişkin karışık sinyaller gönderdi. Çin ve diğer Asya ülkelerindeki yavaşlama Japonya'nın ihracatına zarar veriyor ve fiyat artışları zayıf kalmaya devam ediyor. Bunun yanında, zayıf yen şirket karlarının artmasına neden oluyor.

Tokyo'da NLI Research Institutes direktörü Taro Saito, "Japonya toparlanmaya devam edecek, ancak bu fazla etkileyici olmayacak," dedi ve "Küresel ekonomi yukarı yönde kıpırdarken, Japonya'da tüketici harcamalarındaki zayıflığın üretimi aşağı çektiği açık hale geliyor" şeklinde görüş bildirdi.