Advertisement

Japonya hisseleri günü yükselişle kapatırken, Topix Endeksi nakliyat ve kağıt ürünleri üreticilerinin öncülüğünde düşük hacimle de olsa son 3 işlem gününde ilk kez yükseldi.

Topix Endeksi günü yüzde 0.9 yükselişle 1,529.22 puan seviyesinde noktolarken, düşüşü gösteren her bir hisse senedi başına beş hisse senedi yükseliş kaydetti. İşlem hacmi, yılın en düşük seviyesindeydi. Günlük işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 22 altında 1.5 trilyon yen (12.5 milyar dolar) oldu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek 18,873.35 puanda kapattı. Japonya piyasaları 31 Aralık'tan itibaren kapalı olacak.

Haitong International Securities Group'ta yönetici Andrew Sullivan, "Bugünkü işlemler daha ziyade mevcut pozisyonların derlenip toplanması tarzında işlemler. Sakin bir gün. İşlem hacmi düşük" dedi.

Topix Endeksi bu çeyrekte yüzde 8.4, bu yıl yüzde 8.7 yükselerek dört yıl üst üste artış göstermiş oldu. Topix Endeksi Ağustos'taki tepe noktasından hala yüzde 9.6 aşağıda bulunuyor.

Japonya'da sanayi üretimi Kasım'da yüzde 1 düştü. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 0.5 düşüş yönündeydi. Perakende satışlar da geçtiğimiz ay ekonomistlerin beklentisi olan yüzde 1.4'ün üzerinde, yüzde 2.5 düşüş kaydetti.