Advertisement

Stoxx Europe 600 Endeksi, Çin'de sanayi şirketlerinin karlarının düştüğünü işaret eden veri sonrası enerji şirketleri ve madencilik sektörünün en fazla düşenler arasında yer almasıyla, Londra'da saat 09:19'da yüzde 0.2 düştü.

Cenevre'de Mirabaud Securities LLP'den John Plassard, “Çin istatistikleri nedeniyle petrol ve doğalgaz şirketleri baskı altında. Avrupa piyasasını gelecek yıl destekleyecek temel unsurlar genişlemeci para politikası , zayıf euro, Avrupalı şirketlerin sürdürülebilir değerlemeleri, güçlü iç talep ve karlardaki güçlü artış olacak” dedi.

Avrupa hisse senetleri, enerji sektörü ve emtia üreticisi şirketlerin hisselerindeki yükselikle birlikte iki hafta boyunca artış göstermişti. Yine de Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz haftanın sonunda aylık yüzde 5 kayıpla Aralık 2002'den bu yana en kötü aylık performansına yöneldi. Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) gelen ek teşviğin yatırımcı beklentilerini karşılayamaması, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşle birlikte hisse senedi yatırımcılarının algısını olumsuz yönde etkiledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Fed faiz artırımını takiben küresel büyüme endişelerinin artmasıyla yıllık kazancının büyük bölümünü geri verdi. Endeks, Nisan ayında rekor seviyesine ulaşmasıyla birlikte yüzde 21 artış gösterirken, sonrasında Perşembe gününe kadar yüzde 12 azaldı. Cuma günü Noel tatili nedeniyle piyasalar kapalıydı.