Advertisement

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporunda; kentte yarın öğle saatlerinde beklenen kar yağışının aynı gün akşam saatlerinden itibaren kuvvetleneceği belirtildi.

Kentte yağışın cumartesi sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam edeceğinin tahmin edildiği aktarılan açıklamada, kar yağışıyla rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, ayrıca, sıcaklığın 8-12 derece düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada, ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi yaşlı, çocuk, hamile kadınlarla kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması, hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi, zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması, kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılmasının can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Vatandaşların ihtiyaç duyduğu durumlarda; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün (İstanbul AFAD) "212 455 70 00" ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) "212 444 25 66" numaralı telefonlarını aramaları istendi.