Advertisement

Avrupa Borsaları Noel tatili nedeniyle düşük hacimli gerçekleşen işlemler sonunda düşüşle kapandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta %0.5 düştü. Petroldeki geri çekilmeyle enerji şirketleri düşüşe öncülük etti, madencilik hisseleri ise Çin'de sanayi şirket karlarının düşmesiyle geriledi.

Avrupa'da çoğu borsa bugün düşüşle kapandı. Almanya'da DAX Endeksi %0.7, Fransa'da CAC 40 Endeksi %1, İspanya'da IBEX 35 Endeksi %1.4 düştü. İngiltere'de tatil nedeniyle işlem yapılmadı.

Stoxx 600 Endeksi bu ay %5.4 düşerek Aralık 2002 yılından beri en kötü Aralık ayı ğerformansını kaydetti. Avrupa Merkez Bankası'nın açıkladığı ek parasal genişlemenin beklentileri karşılamaması da bu negatif algıda etkili oldu.

Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra faiz artırımının küresel büyüme endişelerini tetiklemesiyle endeks yıllık bazda yükselişinin büyük kısmını geri verdi.

Cenevre'deki Mirabaud Securities'te üst düzey trader olan John Plassard "Çin istatistikleri nedeniyle petrol ve doğalgaz şirketleri baskı altında. Avrupa piyasasını gelecek yıl destekleyecek temel unsurlar genişlemeci para politikası , zayıf euro, Avrupalı şirketlerin sürdürülebilir değerlemeleri, güçlü iç talep ve karlardaki güçlü artış olacak” dedi.

Enerji ve emtia hisselerinde ArcelorMittal ve Seadrill %5'ten fazla düştü.