Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 29 Aralık Salı

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan Suudi Arabistan'a gidecek.

(İstanbul/ 09.00)

- Al Yamamah Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak Erdoğan, resmi öğlen yemeğinin ardından, heyetler arası görüşmelere katılacak, iki ülke arasında yapılacak anlaşmaların imza törenine iştirak edecek.

(Riyad)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YÖK tarafından düzenlenen, hukuk fakültelerinin dekanlarıyla YÖK Başkanlığı Konferans Salonu'nda yapılacak toplantıya katılacak.

(Ankara/14.00)

2- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti'nin Eyüp ve Fatih İlçe Başkanlıklarını, Eyüp ve Fatih Belediye Başkanlıklarını, Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığını, AK Parti İl Başkanlığı ile İl Kadın Kolları ve İl Gençlik Kollarını ziyaret edecek.

(İstanbul/10.00-17.15)

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) ziyarette bulunacak.

(Ankara/10.00)

4- TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğu Yüksek Öğretim Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifi ele alınacak.

(TBMM/15.00)

5- CHP ve HDP Meclis grup toplantıları düzenlenecek.

(TBMM/13.30/12.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İsrail güçlerinin ateş açması sonucu bir Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle alevlenen gerginliğe ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

2- İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların yakınları tarafından Batı Şeria'da düzenlenen oturma eylemi takip ediliyor.

(Ramallah)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rus uçaklarının saldırıları izleniyor.

(Şam/Halep)

4- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları, Ramadi'nin DAEŞ'ten kurtarılmasının yankıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

5- Yemen'de, hükümet güçleri ve Husiler arasında devam eden çatışmalar ve yaşanan gelişmeler izleniyor.

(Sana)

6- Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'deki yürütülen operasyonlar takip ediliyor.

(Riyad)

EKONOMİ

1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu aralık ayı toplantı özeti açıklanacak.

- TCMB, ekim ayı konut fiyat endeksini paylaşacak.

(Ankara/14.00/14.30)

2- TÜİK, aralık ayına ilişkin ekonomik güven endeksi ile 2014 yılı atık bertaraf ve geri kazanım tesisleri istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

AA