Advertisement

(11:10'da güncellendi)

Altın, yatırımcıların dikkatlerini, Fed'in olası faiz artırımlarının hızı ve doların daha da yükselebileceği beklentileri dahil, 2016 yılının görünümüne çevirmeleri ile birlikte, 1 haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünün ardından, değer kazandı.

Spot altın yüzde 0.5 yükselişle ons başına 1,074.39 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur sati ile 14:41'de 1,074.05 dolara geldi. Metal dün yüzde 0.7 ile 17 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Altın bu yıl yüzde 9.3 düşerken, dolar yüzde 8.5 değer kazandı.

Altın, ABD'de para politikasının sıkılaştırılacağına ilişkin beklentilerin etkisi ile düşüşünü üçüncü yıla taşımaya hazırlanıyor. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Fed bu ay, ekonomideki güçlenme ile birlikte, yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitti ve bu durum doları güçlendirdi. Ancak Fed Başkanı Janet Yellen ilerideki faiz artışlarının kademeli olacağını vurguladı.

IG Asia Pte stratejisti bernard Aw, "Şu anda, Fed dört faiz artırımı öngörürken, piyasa iki artırımı fiyatlıyor," dedi ve "Aradaki iki faiz artırımı farkı oldukça büyük bir fark ve bir noktada bu daralacak. Bunun ne şekşilde daralacağı piyasa beklentilerini ve buna bağlı olarak altın fiyatlarını etkileyecek" şeklinde konuştu.

Faiz Görünümü

HSBC Holdings Plc gelecek yıl iki faiz artırımı beklerken, Goldman Sachs Group Inc. dört artırım bekleyen kurumlar arasında yer alıyor. Gloom, Boom & Doom Report'un yayıncısı Marc Faber, ABD'nin resesyon döneminin başlangıcında olduğunu ve AND hisse senetlerinin 2016'da düşeceğini kaydederek, ekonomi konusunda umutlu olan Yellen'ın aksini düşünüyor.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Gelecek yıl girerken ve yeni yılın ilk birkaç ayında, altın için kilit konu muhtemelen ABD ekonomik verileri olacak," dedi ve Gelecek yıl piyasalar için kilit değişkenlerden biri ABD dolarına ne olacağı ve güçlenip güçlenmeyeceği olacak. Bu da Fed'in faiz artırımını ne kadar hızlı yaptığı ile ilgilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spooner'a göre, işlemler bu hafta sakin olacak ve altın 1,060 dolar ile 1,078 dolar arasında seyredecek.

Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın satışını beşinci güne taşıdı. Bu fondaki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü 1,465.6 tona indi. Varlıklar 17 Aralık'ta Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.4 düşerek 224.01 yuana (ons başına 1,074.29 dolar) geriledi. Spot gümüş yüzde 0.8 yükselirken, platin yüzde 0.6 ve palladyum yüzde 1.2 değer kazandı.

(11:10'da güncellendi)