Advertisement

(11:10'da güncellendi)

Petrol, yatırımcıların ABD stoklarının azalacağı yönündeki tahminleri değerlendirmesiyle, Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarındaki sert düşüşle birlikte daha düşük gelirlere ve harcamalara sahip bir bütçe açıklamasına karşın gün içindeki kayıpların geri alarak yönünü yukarı çevirdi.

Petrol vadeli kontratları New York'ta Pazartesi günü yüzde 3.4 düştükten sonra yüzde 0.6 yükseldi. Bloomberg anketinden derlenen bilgilere göre OPEC'in en güçlü üyesi Suudi Arabistan, gelecek yıl gelirinin yüzde 15'in üzerinde düşüş göstermesinin beklenmesi ile birlikte, kamu harcamalarını kısacağını duyurdu. Riyad merkezli Jadwa Investment Co.'ya göre, Krallık'ın 2016 bütçesi muhtemelen varil başına 29 dolarlık bir petrol fiyatına göre hazırlandı. Bloomberg'in Çarşamba günü açıklanacak veriler öncesi yaptığı ankete göre, ABD'de petrol stoklarının geçen hafta 2.25 milyon varil düşmesi bekleniyor.

Batı Teksas petrolünü (WTI) üst üste ikinci yılda da düşüş göstermeye yönelten küresel arz fazlası, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu ayın başındaki toplantısında, piyasa payını korumak için üretim kotasını kaldırmasının ardından daha da artabilir. Dünya petrolünün yarısından falzasının göstergesi olan Brent petrolü, 2015 yılını, ortalama fiyatlar dikkate alındığında, son 11 yılın en düşük fiyatıyla bitirmeye hazırlanıyor ve bu durum petrol ihraç eden ülkeler ve şirketeler üzerinde baskı yaratıyor.

Sydney'de CMC Markets baş analistsi Ric Spooner, "Bütçenin durumu, petrol piyasasındaki dinamiklerin değişmesinin Suudi Arabistan üzerinde etkili olduğunun bir kabulü," dedi ve "Son bir yılda açıkça görülen durum şu; eğer piyasada arz fazlası varsa, fiyatlar üzerinde aşağı baskı var" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli WTI, Nymex piyasasında, 22 sent yükselerek, Londra saati ile 08:02'de varil başına 36.97 dolara geldi. Fiyatlar Pazartesi günü 1.29 dolar kayıpla 36.81 dolara indi.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 22 sent yükselerek varil başına 36.84 dolara çıktı. Kontrat dün 1.27 dolar ya da yüzde 3.4 düşüşle 36.62 dolardan kapandı. Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 21 sent daha aşağıda seyretti.

(11:10'da güncellendi)