Advertisement

(10:55'te güncellendi)

Tüm dünyada hisse senetleri, Pazartesi günü öğleden sonra görülen satışların küresel yatırımcıları olumsuz etkilemesinin ardından, petroldeki toparlanma ve Çin hisselerindeki yükselişle birlikte değer kazandı. Altın, bakır kontratları ile birlikte yükseldi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksiyüzde 0.3 yükseldi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi. Stoxx Euorpe 600 Endeksi, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları ile birlikte yukarı yönde hareket etti. İşlem hacimleri birçok piyasada ortalamaların altında kaldı. Ham petrol, Pazartesi günü yüzde 3'ün üzerinde düşüş gösterdikten sonra yukarı yönde hareket etti. Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin iki haftanın en düşüğüne yaklaşması ile birlikte yüzde 0.4 tırmandı. ABD'de işlem gören bakır kontratları yüzde 2 sıçradı ve emtia üreticisi ülkelerin para biriminde hafif bir yükselişi destekledi.

Tokyo'da Toshihiko Matsuno, "Emtia ile ilişkili sektörler düşmeye devam ediyor," dedi ve "Her ne zaman petroldeki düşüşler piyasanın dikkati çekse, bu durum piyasa beklentileri üzerinde baskı oluşturuyor. Çin hisse senetlerindeki hareket diğer piyasaları etkilemeye devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Çin hisse senetleri Pazartesi günü, Borsa kotasyon rejiminde değişiklik hazırlıkları ve hisse satış yasağının sonuna gelinmesinin olumsuz etkilerii ile birlikte, sanayi şirketlerinin karlarındaki düşüşün etkisi ile sert kayoplar yaşadı. Petrolde küresel arz fazlası ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin'deki zayıflık, şirket karlarını olumsuz etkilerken ve merkez bankalarının enflasyonu yükseltme çabalarına zarar verirken, aynı zamanda, Bloomberg Emtia Endeksi'nin son yedi yılın en büyük yıllık kaybına doğru ilerlemesine yardımcı oldu. ABD'de bugün konut fiyatları ve tüketici güveni verileri açıklanacak.

Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 25 düştü. Diğer varlik sınıfları da 2015 yılında iyi bir performans gösteremedi. Gelişmiş ve geşlişen ülkelerin hisse sentlerinin göstergesi olan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 3.9 düşerken, Bank of America Merrill Lynch endeksine göre, küresel tahviller yüzde 2.4 geriledi. Dünya para birimlerini izleyen endeks ise yüzde 2.3 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 08:12'de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzede 0.4 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 tırmandı.

Spot altın ons başına 1,073.48 dolara yükseldi

Batı Teksas petrolü erken saatlerdeki kayıplarını yerine koyarak yüzde 0.5 tırmandı.

Bakır Londra'da fazla değişmezken, ABD'de işlem gören kontratlar yıllık zararı yüzde 25'e daralttı.

(10:55'te güncellendi)