Advertisement

ABD sermaye piyasalarını düzenleyici kurumunun (SEC) açıklamasına göre, Standard & Poor’s, Moody’s Investors Service ve Fitch Ratings, ABD'de kredi derecelendirme sektöründe üstünlüğünü koruyor.

ABD'de kayıtlı 10 kredi derecelendirme kuruluşunun 2014'te toplam gelirleri 5.9 miyar dolarken, bu üç kurumun toplamdaki payı SEC verilerine göre yüzde 94.3 oldu. Bu rakam, ABD kongresinde, daha küçük kredi derecelendirme kuruluşlarının da piyasaya erişebilir olmasının sağlanmasına yönelik 2011'de alınan karara göre biraz daha fazla.

S&P, Moody’s ve Fitch, SEC rakamlarına göre, Aralık 2014 itibariyle toplam kredi derecelendirme notlarının yüzde 95.8'ini gerçekleştirdi. 2007'de bu rakam yüzde 98.8'di.

Her üç şirketten de konuyla ilgili yorum yapılmadı.

Avrupa'daki durum da SEC verilerine paralel. Bu ay açıklanan verilere göre, 12'den fazla şirketin bulunduğu Avrupa'da S&P, Moody’s ve Fitch sektör gelirlerinin yüzde 92'sini elde ediyor. Avrupa'da borç ihraçlarında artık ihraçcı firmalardan belirli aralıklarla hizmet aldığı kredi derecelendirme kuruluşunu değiştirmesi isteniyor. ABD modelindeyse şirketler istediği kredi derecelendirme şirketiyle anlaşabiliyor.

New York Üniversitesi'nde ekonomi profesörü Larry White, "Piyasada değişiklikler bir gecede gerçekleşmiyor. Ayrıca, bu şirketler sadece mortgage ve yapılandırılmış finansman konularında kötü bir repütasyona sahip ama bu özel sektör tahvili gibi konularda da kötü oldukları anlamına gelmiyor" dedi.