Advertisement

Avrupa hisse senetleri tatil nedeniyle kısaltılan haftada yükselerek, 2002 yılından bu yana görülen en kötü Aralık ayındaki kayıplarını azalttı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saatiyle 08:16'da yüzde 0.6 arttı. Madencilik dışında tüm sektörler yükselirken, madencilik yüzde 0.7 düştü. Noel tatili sonrası dün açılan piyasalar yeni yıl tatili nedeniyle Cuma günü tekrar kapanacak. FTSE 100 Endeksi, İngiltere piyasasının Salı günü açılmasının ardından yüzde 0.1'in altında bir artış gösterdi.

Enerji ve emtia üreticilerinin geçtiğimiz iki hafta içindeki yükselişi, 2015 yılının sonuna yaklaşırken Avrupa hisselerini yukarı çekti. Yine de Stoxx Europe 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) teşviğinin yatırımcıları üzerinde yarattığı hayal kırıklığı ve petrol, emtia fiyatlarındaki çöküş nedeniyle bu ay yüzde kayıpta bulunuyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Fed'in yaklaşık on yıldan bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesi ardından tetiklenen küresel büyüme endişeleri nedeniyle bu yılki kazançlarının büyük kısmını geri verdi. Endeks, Nisan ayında rekor düzeydeki yüzde 21'lik kazancı sonrası düşerek düne kadar yüzde 12 azaldı. Endeks yılın başında bu yana haal yüzde 7'lik kazancını koruyarak dördüncü yıllık kazancına hazırlanıyor.