Advertisement

Ham petrol fiyatlarındaki ralliyle ABD Borsaları 3 haftanın zirvesine yükseldi. ABD'de Standard & Poor’s 500 Endeksi 2 günkü düşüşünü sonlandırdı. MSCI Dünya Endeksi'nin yıllık kaybı azalarak %3.1'e indi. Avrupa borsaları 2002 Aralık'tan beri en kötü performansının bir kısmını telafi etti.

ABD'de petrol stoklarının düşeceği beklentisi petrolde ralliye neden olurken 10 yıllık tahvil faizleri 4 baz puan yükselerek %2.27 oldu.

Borsalar

Çin'de ekonomik zayıflama emtia fiyatlarında 7 yılın en büyük düşüşüne neden olurken  küresel hisse senetleri 2011'den beri en kötü yıla hazırlanırken S&P 500 Endeksi yıllık bazda yataya yakın seyir izledi.

Bank of America Merrill Lynch endeksine göre küresel tahviller %2.4 düştü. Bloomberg Emtia Endeksi 2015'te %25 civarında düşüş kaydetti.

ABD'de S&P 500 Endeksi %1 ralli yaptı ve pozitif bölgeye dönerken Dow Jones Sanayi Endeksi 202 puan yükseldi.

Avrupa'da gösterge endeks Stoxx 600 %1.4 yükseldi. Endeks bu ay Avrupa Merkez Bankası'nın beklentileri karşılamayan ek genişleme adımı ve emtiadaki gerilemeyle %4.1 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi %0.4 yükseldi.

Emtia

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı %2.2 artışla 37.63 dolar, Brent petrol de %2.7 artarak 37.60 dolardan işlem gördü.

Bloomberg anketine göre ABD'de ham petrol stoklarının ikinci haftada da düşmesi bekleniyor.

Spot altının ons fiyatı ufak değişimle 1.068.51 dolar oldu. ABD'de sıkı para politika beklentisiyle altın, 3. yılı da düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor.

Öte yandan gümüş fiyatları %0.6, platin %1.1 yükseldi.  

Kurlar

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi %0.2 arttı. Endeks Merkez Bankası'nın bu ayki faiz artırımından bu yana %0.1 düştü.

Bugün dolar karşısında en iyi performansı Norveç ve Avustralya para birimleri gösterdi.

Euro, dolar karşısında gerileyerek 1.0918 oldu. Bloomberg'in analist tahminlerine göre Avrupa'nın ortak para birimi gelecek yıl dolara karşı %4 kadar düşebilir.

Gelişen piyasalar

Emtia fiyatlarındaki zayıflığın küresel büyüme görünümüne baskı yapmasıyla gelişen ülke hisse senetleri 4 yılın en büyük yıllık düşüşüne ilerledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 2. günde de düştü.