Advertisement

Petrol, ABD'de açıklanacak haftalık stok ve üretim verileri öncesi, varil başına 37 dolara doğru tekrar düşmeye başladı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1.9 kadar düştü ve Salı günkü yüzde 29'luk kazancının önemli bir bölümünü geri verdi. ABD'de Enerji Enformasyon Ajansı'nın bu akşam açıklayacağı petrol stokları verisinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, geçen hafta 2.5 milyon varil azalması bekleniyor. Bu azalmaya olması halinde bile, petrol stokları son beş yılın mevsimsel ortalamasının 120 milyon varil üzerinde kalmaya devam edecek. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün açıklayacağı stok verisinin ise 2.9 milyon varil artış göstermesi öngörülüyor.

Ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu ayın başındaki toplantısında, piyasa payını korumak için üretim kotasını kaldırmasının ardından küresel arz fazlasının süreceğine ilşkin işaretlerle birlikte, ikinci yılı da kayıpla geçmeye yöneldi. Dünya petrolünün yarısından falzasının göstergesi olan Brent petrolü, 2015 yılını, ortalama fiyatlar dikkate alındığında, son 11 yılın en düşük fiyatıyla bitirmeye hazırlanıyor ve bu durum petrol ihraç eden ülkeler ve şirketeler üzerinde baskı yaratıyor.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Yeni yıla yaklaşırken odaklanmamız gereken kilit nokta, düşük fiyatlara bir tepki olarak, talepte artış olup olmadığı ve başta ABD'den olmak üzere, OPEC dışı ülkelerden üretim kısıntısının gelip gelmeyeceği olacak," dedi ve "Eğer stoklar artarsa, piyasa 2016 yılına gevşek bir temelle başlar" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli WTI, Nymex piyasasında, 72 sent düşüşle varil başına 37.15 dolara kadar indikten sonra, Hong Kong saati ile 10:29'da 37.18 dolara geldi. Kontrat dün 1.06 dolar yükselerek 37.87 dolara çıktı. Tüm vadeli kontratlarda işlem hacmi, son 100 günün ortalamasının yüzde 4 altındaydı. Fiyatlar bu yıl yüzde 30 düştü.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 53 sent ya da yüzde 1.4 düşüşle varil başına 37.26 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl yüzde 35 düştü. Avrupa göstergesi Brent, ABD göstergesi WTI'a göre 14 sent primle işlem gördü.