Advertisement

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, jeopolitik risklerin yoğun konuşulacağı, savaş senaryolarının uygulanacağı bir yıla girileceğini düşündüğünü belirterek, "Altın bu ortamda yatırım yapılabilir güvenli liman olmaya tek aday görünüyor" dedi.

AA muhabirine 2015'i değerlendiren ve gelecek yıla ilişkin beklentilerini paylaşan Memiş, ekonomi alanında zorlu bir yılın geride kaldığına işaret ederek, jeopolitik riskler, siyasi belirsizlikler ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım sürecinin yıla damgasını vuran önemli gelişmeler arasında bulunduğunu kaydetti.

Altının onsunun Fed nedeniyle yatırımcısına 2,5 yıldır kaybettirdiğini anımsatan Memiş,"Ons fiyatlarında dip fiyatların görüldüğünü düşünüyorum. Piyasalarda her ne kadar 950 dolarlar konuşulsa da Fed kararı sonrası bu tepki gerçekleşmedi. Jeopolitik risklere karşı daha duyarlı olan onsun aşağı yönlü olması beklenmemeli" diye konuştu.

Memiş, 90 TL'nin altını test etmeyen gram altının yıl boyunca dolar kurundan destek alarak yatırımcısına zarar ettirmediğini belirterek, "Ons fiyatlarında dip görüldüğünü düşündüğüm gibi gram altın/TL için de aynısını söyleyebilirim. Jeopolitik risklerin yoğun konuşulacağı, savaş senaryolarının uygulanacağı bir yıla gireceğimizi düşünüyorum. Altın bu ortamda yatırım yapılabilir güvenli liman olmaya tek aday görünüyor. Onsun ilk fırsatta 1,350 dolar seviyelerini, gram altının da 120 lirayı test etmesini bekliyorum. Gram altının 2016 yılında yine dolar kurundan destek almasını bekliyorum" yorumunu yaptı.

- "Olağanüstü olumsuzluklarda altının gramı 110-115 lirayı görebilir"

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altının 2015 yılı da dahil üç yıldan beri dolar bazında yatırımcısına zarar ettirdiğini belirterek, "Altın fiyatı 2016 yılında Fed'in faiz artırım baskısıyla düşüş eğilimini sürdürecek gibi görünüyor" dedi.

Yıldırımtürk, Fed'in faizleri artırma beklentisinin yıl boyunca altın fiyatlarını aşağı yönlü baskıladığını anlattı.

Yıldırımtürk, altının son üç yılda yatırımcısına kaybettirmesinde temel faktör olarak; 2008 yılındaki global finansal kriz sonrası toparlanma eğilimine girilmesi ve dolara yeniden güvenin artmasının gösterilebileceğini anlattı.

Bu süreçte, Fed'in aylık tahvil geri alımlarıyla parasal sıkılaştırmaya gitmesi ve yılın başından itibaren parasal sıkılaştırmayı faiz artırımıyla sürdürecek olması beklentisinin doların diğer para birimleri karşısında güçlenmesini sağladığını aktaran Yıldırımtürk, "Altın 2015 yılı da dahil üç yıldan beri dolar bazında yatırımcısını zarar ettiriyor. Altın fiyatı 2016 yılında Fed'in faiz artırım baskısıyla düşüş eğilimini sürdürecek gibi görünüyor. Bu beklentiyle 2015'in son günlerinde yıl sonu açık pozisyon kapatma işlemleriyle altın fiyatı 1.065-1.075 dolar/ons aralığında geziniyor" şeklinde konuştu.

Yıldırımtürk, 2016 yılında altının ons fiyatının 1.050 dolar desteğini kırmasıyla kademeli olarak 1.000-988-955 dolara kadar gerileyebileceğini belirterek, "Teknik olarak altın fiyatında düşüş trendi 750-775 dolar/ons'tan tamamlanabilir" dedi.

Altının dış piyasa fiyatının yüzde 20 gerilemiş olmasına rağmen, dolar/TL'deki yüzde 30'luk yükselişin iç piyasada 24 ayar altın fiyatının yıllık bazda ortalama yüzde 10 yükselmesine neden olduğu bilgisini veren Yıldırımtürk, "2016 yılında altının dolar/ons fiyatındaki olası gerileme eğilimi, içeride de dolar/TL'nin düşüş eğilimlerinde 24 ayar altın gram fiyatı 85,00-90,00 liraya kadar da gerileyebilir. Olağanüstü olumsuzluklarda da 24 ayar altının gram fiyatı 110-115 lirayı da görebilir"

- "2015 yılından daha iyi fırsatlar verebilir"

Alan Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Yeliz Karabulut ise altının onsunun 3 yıldır sürdürdüğü aşağı yönlü hareketini devam ettirerek yıl içinde yatırımcısına yıllık bazda kaybettirdiğini belirterek, "2015 sonuna yaklaşırken ons altının 2009 sonu seviyelerinde fiyatlandığını görüyoruz. Gram altın fiyatları ise tarihi zirve seviyesi olan 113 TL seviyelerini test ettikten sonra, yıl sonunu yatırımcısına yıllık bazda kazandırarak kapatacak gibi gözüküyor" dedi.

Fed'in son tahvil alım programı sonrası başlayan kar realizasyonu ve 2014 yılında varlık alım programının sonlandırılacağına dair açıklamaların onsun gerilmesine yol açtığını belirten Karabulut, şöyle devam etti:

"Ons tarafında çok uzun bir süredir düşüş hareketinin devam etmesi ve altın fiyatlarının son 5 yılın dip seviyelerine yakın olması, dip seviyelerden bir yükseliş hareketi başlamasını sağlayabilir. Bu seviyelerde altının uzun süre oyalanması, artık bu seviyelerin de dip olarak gözüktüğünü destekliyor. Özellikle Fed'in faiz artırıma çok yumuşak adımlarla başlaması ve ikinci faiz artırımının çok da yakın bir tarihte gelemeyebileceğine dair beklentiler altının bir toparlanma göstermesini sağlayabilir. 2016 yılı ons tarafı için daha pozitif ve fırsatların değerlendirilebileceği bir yıl olabilir."

AA