Advertisement

Bir zamanların en büyük tahvil yatırım fonu, eski yöneticisi Bill Gross'un ayrılmasının ardından ilk senesinde, benzer fonların yüzde 89 üzerinde getiri elde etti. Bloomberg verilerine göre, Fon, 28 Aralık'a kadar olan dönemde yüzde 1'e yakın kazanç sağladı. Pimco'nun Total Return Fonu'nun geride bıraktığı fonların dördü bu yıl benzer fonlar arasında en yüksek miktarda para çeken beş fon arasında yer alıyor.

Pimco fonunun performansı geçtiğimiz iki yılda benzerlerini takip ettikten sonra bu yıl toparlandı. Fondaki toparlanma, 2013'te fonu 293 milyar dolar değeriyle zirveye taşıyan Bill Gross'un Eylül 2014'te şirketten ayrılmasının ardından yatırımcıların fondan paralarını çekmesi nedeniyle yaşanan fon çıkışını da yavaşlattı. Fon'un iki önemli yöneticisi Scott Mather ve Mihir Worah'a göre, şimdi 92 milyar dolar varlığa sahip fon, bir çok yatırımcının para kaybetmesine neden olan enerji şirketleri, gelişmekte olan piyasalar ve diğer yüksek getirili tahvil yatırımlarından kaçındı.

Worah, PIMCO ofisinde yaptığı açıklamada, "Defansif yatırımları tercih ettik, şimdiyse seçici defansif bir stratejiye yönelebiliriz" dedi.

Pimco yöneticileri, 2016 için enerjiyle alakalı yatırımlarda fırsatlar gördüklerini belirtiyor. Meksika devlet tahvili, Rus Rublesi, Norveç kronu ve Kanada doları da şirketin fırsat gördüğü yatırımlar arasında yer alıyor. Pimco ayrıca petrolün şimdiki seviyesinin yaklaşık iki katına çıkarak 70 dolar seviyesine gelmesini bekliyor.