Advertisement

Burgan Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Nergis Kasabalı Bloomberg HT'ye Kasım ayından bu yana tüm gelişen ülkelerden sert çıkışlar yaşandığını, bunun Fed korkusundan kaynaklandığını ve Türkiye'ye daha fazla yansıdığını söyledi.

2016'nın ilk aylarında bir miktar daha çıkış olabileceğini belirten Kasabalı, yabancı yatırımcının geri gelmesinin hemen olmayabileceğini kaydetti ve 2016 sonu için endeks hedeflerinin 85 binle 90 bin arasında olabileceğini belirtti.

2016 senesinin en önemli belirleyicisinin Çin'in tavrı olacağını söyleyen Kasabalı "Çin'in ne kadar küçüleceği ve gerçekleştirmeye çalıştığı ekonomik dönüşümünden emtia üreticisi ülkelerin ne ölçüde etkilendiği belirleyici olacak..Gelişen ülkeler için en önemli risklerden biri bu olacak" dedi. Ancak Kasabalı Çin'deki yavaşlamayla Türkiye'nin direk bağlantısı olmadığını, bunun da bir avantaj olduğunu söyledi.

Borsaya ilişkin olarak Kasabalı "Para çıkışı ilk birkaç ay bizi biraz daha aşağı çekebilir ancak değerleme açısından bulunduğumuz seviyeler cazip seviyelerdir. İlk 1-2 ay daha aşağı seviyeleri görebiliriz" diye konuştu.

Kasabalı kurun 2015 yılında olduğu kadar değer kaybetmeyeceğini de sözlerine ekledi.

"2016'da borsada olumlu seyir sürer"

Ekonomist Arda Tunca ise BloombergHT'ye yaptığı değerlendirmede 2015'te piyasalarda en önemli unsurun Fed olduğunu,  2016'da da yine gündemde olacağını söyledi.

Jeopolitik risklerin bir miktar azalması ve Fed'e ilişkin unsurların belirginlik kazanmasıyla hisse senedi piyasaları tarafında 2015'e benzer olumlu seyrin devam edebileceğini söyleyen Tunca, "Her ne kadar gelişen ülkelerde fon çıkışı olsa da Fed'in agresif olmayacağı varsayımıyla Türkiye'nin 2016'da daha olumlu seyir ortaya çıkacağını düşünüyorum. Emtialarda aşağı, borsada özellikle Türkiye açısından olumlu seyrin devam edeceği kanısındayım" diye konuştu.

Döviz tarafına da değinen Tunca, "Dolar 2015'te güçlü getiri sağlayan para birimi oldu. 2016'da bu derece güçlü bir beklentim yok, çünkü fiyatlamarın içerisine Fed unsuru bir hayli girmiş durumda. Euro/Dolar da ise 2016 sonu beklentim 1.03-1.04" yorumunu yaptı.