Advertisement

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti kurucu üyesi Yaşar Yakış ile 3 belediye başkanının, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından partiden kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk edildiklerini açıkladı.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, dünkü MYK toplantısında alınan bazı kararları paylaştı.

AK Parti'nin tüzüğü ve ilkeleri çerçevesinde bir değerlendirme yapıldığını ve gelen şikayetleri baz alarak kararlar aldıklarını belirten Çelik, "Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından hazırlanan rapor neticesinde, eşini belediye başkan yardımcısı yaparak özel nüfuz kullanmak, imar uygulamalarında menfaate dayalı iş ve işlemler yapmak, AK Parti ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışlar sergilemek gibi tespitler çerçevesinde tüzüğümüzün 117/1 maddesi ve devam maddeleri uyarınca kesin ihracı için Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir" diye konuştu.

Çelik, Kahramanmaraş Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük'ün de AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde il ve ilçe seçim koordinasyon programlarına katılmadığı ve parti hakkında aleyhte sözlü ve fiili davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle tüzüğün 117/1 maddesi ve devam maddeleri çerçevesinde tedbirli olarak partiden kesin ihracı için Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini söyledi.

Ömer Çelik, Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan'ın ise AK Parti ilkeleriyle bağdaşmayan iş ve işlemler yapması, AK Parti tüzüğü ve ilkelerine aykırı olan davranışlarda bulunduğu şeklindeki tespitler nedeniyle aynı tüzük maddesi uyarınca tedbirli olarak partiden kesin ihracı için Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini belirtti

Çelik, eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'la ilgili kararı ise şöyle açıkladı: "AK Parti kurucu üyesi Yaşar Yakış'ın da devlet içine nüfuz etmiş, ulusal güvenliği tehdit eden legal görünümlü illegal yapının yayın organlarından yaptığı açıklamalarla, AK Parti tüzüğünün 117/7 maddesinde düzenlenen parti yöneticileri, üyeleri veya parti tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçlarıyla kamuoyuna gerçek dışı haber yaydığı, iftira, hakaret, karalama ve küçük düşürücü beyanlarda bulunduğu için AK Parti ilkeleriyle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu tespit edilmiş olup, tüzüğün 117/1 ve devam maddeleri uyarınca tedbirli olarak partiden kesin ihracı içi Merkez Disiplin Kurulu'na sevki sağlanmıştır." Çelik, bütün şikayetlerin partinin ilgili birimlerinde değerlendirildiğini dile getirdi.

- "Suç unsuru gördüğümüz konularda hukuki süreci işleteceğiz"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, "Kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen belediye başkanları için sadece AK Parti'nin ilkelerine aykırı değil, ayrıca Türk Ceza Kanunu'na da aykırı bazı eylemler söz konusu anladığımız kadarıyla. Bunlar için bir suç duyurusu ya da işlem uygulanacak mı?" şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Bizim tespit ettiğimiz dosyalarda suç duyurusu gerekiyorsa tabii ki bu da yapılacaktır. Bu dediğim, biz pek çok dosyayı, şikayeti tartışıyoruz, AK Parti'nin kurucu değerlerini ve kurucu ilkelerini korumak için. Eğer maddi bulgular yüksek bir dereceye erişmişse, delil derecesine erişmişse bizim açımızdan, kendi değerlendirmelerimiz açısından, ondan sonra bu dosyaları soruşturuyoruz ve somutlaştırıyoruz. Bunun neticesinden tabii ki birtakım dedikodularla, birtakım duyumlarla hareket etmiyoruz, somut bulgularla hareket ediyoruz. Bu bağlamda altını çiziyorum. Bizde belediye başkanı olsalar bile, suç unsuru gördüğümüz konularda hukuki süreci muhakkak işleteceğiz."

AA