Advertisement

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, 2015'in tam anlamıyla "beklenmeyen belirsizlikler" yılı olduğunu belirterek, sermaye piyasalarının da bu belirsizlikten payını fazlasıyla aldığını ifade etti.

TSPB Başkanı Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin ocak sayısında, geçen yıla ilişkin değerlendirmelerde bulunurken bu yıldan beklentilerini paylaştı.

Koç, 2015'i "beklenmeyen belirsizlikler yılı" şeklinde nitelendirerek belirsizlik ortamında dünyadaki genel eğilimlerin de etkisiyle risk algısının arttığını, varlık fiyatlarının ise düştüğünü kaydetti.

Sermaye piyasalarının da bu ortamdan payını fazlasıyla aldığını belirten Koç, "Hisse fiyatları düştü, büyük halka arzlar ertelendi. Sermaye piyasalarımızın özkaynak finansmanı tarafı durgun olmasına rağmen, borçlanma tarafı işlevini yerine getirmeye devam etti" değerlendirmesini yaptı.

Koç, geçen yılın kasım ayı sonuna kadar toplam 70 milyar liralık özel sektör tahvili satışı gerçekleştiğini aktararak önceki yıllara göre tahvil faizlerinin yükseldiğini dile getirdi.

Sermaye piyasalarında 2016 yılında odaklanılması gereken konulara da değinen Koç şunları ifade etti:

"Sektörümüzün önemli sorunlarını, uzun vadeli tasarrufların büyüyememesi, yatırımcı tabanının genişletilememesi, kurumsal yatırımcıların sınırlı kalması ve sermaye piyasası kurumları ve araçlarının vergisel sorunlarının çözülememesi olarak özetleyebiliriz. Bu sorunların çözümü için tüm sermaye piyasası kurumlarıyla birlikte 2015 yılında farklı alanlarda çalışmalar yaptık. 2016 yılında bu konularda somut gelişmeler bekliyoruz."