Advertisement

Hang Seng Çin Endeksi gün içerisinde yüzde 5.5 kadar düşse de yerel saatle 15:05'te kayıplarını yüzde 4.1'e indirdi. Petrol üretici ve gayrimenkul geliştirici şirket hisse senetleri düşüşte öncü oldu. PetroChina hisse senetleri petroldeki düşüşe bağlı olarak 11 yılın düşüğünü gördü. Çin'in en büyük offshore petrol şirketi Cnooc, 10 yıldır ilk kez üretimi kısacağını açıkladı. Çin ekonomisindeki yavaşlamaya bağlı olarak Hong Kong varlıklarına talep azalırken, Hong Kong doları 2007'den bu yana en zayıf seviyesinden işlem gördü. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 düşüşle kapandı.

Core-Pacific Yamaichi Hong Kong araştırma şefi Castor Pang, "Hong Kong dolarındaki düşüş sermaye çıkışlarının hızlandığına dair endişeleri artırıyor, bu sırada fonlar toplu satışlar gerçekleştiriyor. Hong Kong'da yatırımcıların genel piyasa görüşü oldukça kötü" dedi.

H-hisseleri olarak adlandırılan hisse senetleri endeksi, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviye olan 8,024.81 puana geriledi. Endeks bu yıl yüzde 17 düşerek, Bloomberg'in takip ettiği 93 ana küresel piyasa arasında Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi'yle beraber en kötü performans gösteren oldu.

Hong Kong merkezli VC Brokerage direktörü Louis Tse, "Hong Kong dolar çıpasını korumak için hükümet faizleri artırmalı. Gayrimenkul şirketleri yüksek betalı hisse senetleri çünkü inşaat yatırımı süresince borçlanmak zorundasınız. Borçlanma maliyetlerinin artması ev sahiplerini de etkileyecektir" dedi.