Advertisement

Altın, yatırımcıların dikkatlerini hisse senetleri ve emtia grubundaki sert satışlara çevirmeleri ile birlikte, güvenli liman alımlarının desteği ile iki haftanın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, ons başına 1,100 dolar civarında tutunmaya çalışıyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti ve Bloomberg'in sıralamasına göre en doğru altın tahmininde bulunan Barnabas Gan, "Şimdiler, tüm olanlar dikkate alındığında, piyasada bir miktar riskten uzaklaşma durumu var," dedi ve "Piyasalr gerçekten korkuyla hareket ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altının popülaritesi bu yıl, küresel hisse senetlerinin Çin'in büyümesindeki yavaşlama ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşün etkisi ile güçlü kayıplar yaşaması ile birlikte arttı. Asya hisse senetleri Perşembe günü, enerji fiyatlarının daha sakin bir seyir ilemesi ile yükseldi. Halen altın fiyatlarının bu yıl ABD'nin faiz artırımları ile beraber düşmeye devam etmesini bekleyen Gan'a göre, petrol fiyatlarını yönlendiren asıl neden güvenli liman alımları.

Spot altın, Çarşamba günü ons başına 1,100.92 dolar ile 8 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapatmasının ardından, bugün Singapur saat ile 09:26'da 1,099.95 dolara geldi. Metal 2016 yılında şimdiye dek yüzde 3.7 değer kazandı. Aynı dönemde, küresel hisse senetleri yüzde 10 kaybetti.