Advertisement

(08:45'te güncellendi)

Brent petrolü, ABD'de dün açıklanan haftalık petrol stok verisinin yükseliş göstermesi ve buna bağlı olarak küresel arz fazlası durumunun daha da yoğunlaşmasının ardından, 12 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Vadeli petrol kontratları Londra'da, Çarşamba günü yüzde 3.1 düşerek Kasım 2003'ten bu yana en düşük seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 1.3 kadar yükseldi ve ardından kazançlarını geri vererek önceki kapanış seviyesine geldi. Sektörün fonladığı American Petroleum Institute'un açıkladığı verilere göre, ABD petrol stoku geçen hafta 4.6 milyon varil arttı. ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi'nin Perşembe günü açıklayacağı resmi verilere göre, petrol stokunun, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre 2.2 milyon varil artması bekleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı icra direktörü Fatih Birol'a göre, bu, arzın talebi geçtiği üst  üste üçüncü yıl.

Petrol bu yıl, Çin piyasasındaki volatilite ve İran'ın yaptırımların kaldırılmasının ardından başlaycağı petrol ihracatının küresel arz fazlası durumunu daha da kötüleştireceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 25 değer kaybetti. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, piyasalar "aşırı arda" boğulabilir ve bu durum fiyatların daha da düşmesine neden olur. Glencore Plc Başkanı Tony Hayward, enerji piyasasının "arz şokuna" alışması ile birlikte, fiyatların mevcut seviyelerde kalmasını beklediğini söyledi.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "Fiyatların istikrar kazanabilmesi için arzın durmasına ihtiyaç var," dedi ve "Piyasada fazla var ve İran ihracatını günlük 500,000 varil artırabilirse, petrolde süren bir ralli görmek çok zor. Volatilitenin sürmesini bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 35 sent yükselerek varil başına 28.23 dolara kadar çıktıktan sonra, 2 sent düşerek, Hong Kong saati ile 13:34'te 27.86 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 88 sent kayıpla 27.88 dolardan kapandı. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 44 sent iskonto ile işlem gördü.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 50 sent yükselerek 28.85 dolara kadar çıktıktan sonra 7 sent düşerek 28.28 dolara geldi. Şubat kontratı Çarşamba günü yüzde 6.7 düşerek 26.55 dolar ile Mayıs 2003'ten bu yana en düşük seviyesinden kapanarak vadesini tamamladı. Toplam işlem hacmi 100 günlük hareketli ortalamasının yaklaşık yüzde 93 yukarısındaydı.

(08:45'te güncellendi)