Advertisement

(13:30'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini para politikasının destekleyici konumunu sürdüreceğine ilişkin işaretler aramak için bugünkü Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısına çevirmesi ile birlikte yükselirken, İspanya ve İtalya ülke tahvilleri değer kazandı ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları kayıplarınının bir kısmını geri aldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselirken, S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 1'e kadar çıkardığı kayıplarını daraltarak yüzde 0.4'e indirdi. Çin hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) açık piyasa işlemleri yoluyla piyasaya 2013'ten bu yana en yüklü likiditeyi sağlamasının etkisi ile para piyasası oranlarının düşmesine rağmen değer kaybetti.

Volatilite, Çin piyasalarındaki sarsıntının Çin hükümetinin dünyanın ikinci en büyük ekonomisini yönetemeyeceği endişelerini artırması ve petrol fiyatlarının neredeyse aralıksız düşmesinin etkisi ile, 2016 yılında tüm piyasalara yayıldı. Toplam değeri 27 trilyon dolar olan en az 40 hisse senedi piyasası ayı piyasasına girmiş durumda.

S&P 500 Endeksi'nin dün seans içindeki sert düşüşü, teknik bir göstergenin ABD hisse senetlerinin aşırı satım durumunda olduğunu işaret etmesine neden oldu ve bu durum, ABD hisse senetlerine kapanışa doğru lım getirdi ve küresel hisse senetlerinin göstergesi olan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi'nin ayı piyasasına girmesini önledi. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü toplanacak. Bu, yılın başından bu yana görülen piyasa kargaşası döneminde faiz ve politika duruşunun gözden geçirildiği ilk büyük merkez bankası toplantısı olacak.

Dikkatler AMB Başkanı Draghi, TSİ 14:45'tejki faiz kararının ardından 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek. Ekonomistler AMB'nin faiz değiştirmesini ya da tahvil alım programında değişikliğe gitmesini beklemiyor, ancak yatırımcılar, bankanın hisse senetleri ve petroldeki sert düşüşe nasıl tepki göstereceğine ilişkin işaretlere bakacaklar.

Cenevre'de Prime Partners SA şef yatırım yetkilisi Francois Savary, "Hisse senetlerinde ağırlığın artırılması için bir neden yok, ancak AMB'nin bugün güven yönünde etkis olabilir," dedi ve "Piyasalar para politikasının genişlemeci kalacağına ilişkin eğilimi duymak istiyor. Beklentileri değiştirecek bazı temel haberler gelmeden, devam edecek nitelikte bir sıçrama beklemiyoruz" yorumunda bulundu.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, "Şu sıralar zemin oldukça kaydan ve çok fazla kaygı var," dedi ve "Bir ralli gördüki abcak henüz tam bir toparlanma olduğunu söyleyemeyeceğim. İnsanlar yalnızca tabanın nerede olduğunu anlamaya çalışıyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Londra saati ile 10:49'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu.

(13:30'da güncellendi)