Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yükselen petrol fiyatları tarafından yanlış yönlendirilmesinden beş yıl sonra, Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi, düşen petrol fiyatlarına nasıl tepki vereceği konusunda karar almalı.

2011 yılında, İtalya Merkez bankası başkanıyken, Draghi, enerji fiyatları tarafından desteklenen enflasyonu durdurmak için faiz artırımı kararı alan AMB Yönetim Konsey'nin üyesiydi ve bu karar Euro Bölgesi'nin resesyona girmesine yardımcı oldu. Şimdi AMB Başkanı olarak, Draghi, uluslararası piyasalarda sarsıntı yaratan Çin ekonomisinin yavaşlama ortamında, ham petrol fiyatlarındaki sert düşüşe mi, yoksa Euro Bölgesi'nde enflasyonu desteklemeye ve toparlanmayı korumaya mı bakacağını düşünmek durumunda.

Yatırımcılar, Perşembe günü toplanacak olan AMB Yönetim Konseyi'nin Mart ayındaki gelecek toplantısında yeni teşvik programı için hazırlanmasını bekliyor. Yetkililer, 1.5 trilyon euroluk (1.6 trilyon dolar) tahvil alım programının ve negatif faiz oranının risk taşıdığının farkında, ancak Draghi, düşük enflasyonun uzun süre devam etmesini önleyerek, AMB'nin güvenilirliğini korumak zorunda.

Londra'da BNP Paribas Investment Partners kıdemli ekonomisti Richard Barwell, "Draghi'nin ünü oldukça sağlam bir senet ve kendini içinde bulduğu koşullarda, şimdiye kadarki icraatı iyiydi," dedi ve "Ancak şimdi enflasyonun sıdır seviyesi yakınına sıkışma riski var ve yavaşlayan küresel talebin baskın olduğu senaryoda, halen daha fazlasının masada olduğu konusunda güven vermek için mücadele edecek" şeklinde görüş bildirdi.

AMB bugün TSİ 14:45'te faiz kararını açıklayacak ve bundan 45 dakkika sonra Draghi basın toplantısı düzenleyecek. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin hiçbiri bugünkü toplantıda faizlerde ya da teşvik programında bir değişiklik beklemiyor, ancak çoğu yeni tedbirlerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanacağını düşünüyor. Bu yorumlar, AMB'nin son para politikası toplantısında mevduat faizini düşürmesi ve tahvil alım programının süresini uzatılması kararının bazı yatırımcılar tarafından yetersiz bulunmasının ardından geldi.