Advertisement

Asya hisse senetlerinde petrole bağlı yükselişin son bulmasıyla satışlar geri döndü. Çin ve Japonya'da sabah saatlerinde yaşanan alımlar terse döndü. 3 yılın düşüğündeki Asya endeksinde satışlar genişlemeye devam ediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi gün içerisinde yüzde 1 kadar yükselse de, Hong Kong saati ile 14:39'da yüzde 1.6 düşerek 114.76 seviyesine geriledi. Endeks bu ay, Çarşamba günü itibariyle, yüzde 13 düştü ve 2008'deki küresel krizin en yoğun olduğu dönemden bu yana en kötü aylık performansına yöneldi. Küresel hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırmasının etkisi ise, Mayıs ayında gördüğü rekor seviyeden yüzde 19 düşerek ayı piyasası sınırı olan yüzde 20'ye yaklaştı ve Japonya hisseleri ayı piyasasına girdi.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Trust Bank piyasa stratejisti Ayako Sera, "Şu anda zemin çok oynak, ve oldukça çok tedirginlik var. Bir ralli izledik, ancak tam bir toparlanma olduğunu söyleyemem. İnsanlar sadece düşük seviyelerden almak istiyor." dedi.

Sydney'de Macquarie Private Wealth stratejisti Martin Lakos, "Mantıklı strateji, bu gibi volatilite dönemlerinde farklı basamaklarda alım yapılmasıdır, zira mutlak tabanı belirleyemezsiniz," dedi ve "Özellikle şirket karlarının ivmesine bakıldığında, piyasada bazı çok güzel değerler var. Nihayetinde sağduyu ortaya çıkacak ve yatırımcılar temel göstergelerde odaklanacak. Çin, ABD ya da Avrupa ekonomileri uçurumdan yubarlanmıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Asya hisseleri güne dünkü yüzde 2.7'lik düşüşten toparlanarak başladı. Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), dün yüzde 4.1 düştükten sonra bugün yüzde 1.8 kadar yükseldi. Enerji hisseleri düşüşe geçmeden önce gün içerisinde yüzde 2.6 yükselerk, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde Perşembe günü en güçlü yükseliş gösteren grup oldu.

Hisse senetleri gün ortasında petrol ile yön değiştirdi. ABD petrolü bir önceki günkü düşüşüne devam ederek yüzde 0.8 geriledi. Dün vadesi dolan Şubat kontratı Mayıs 2003'ten bu yana en düşük seviyesinde kapanırken, enerji üreticileri bu yıl petrolün toparlanmasına ilişkin kötümser beklentiler ile zayıf seyretti. 

Çin'de hükümetin finansal sisteme son 3 yılın en büyük nakit enjeksiyonunu yapması piyasalarda ekonomik yavaşlamanın derinleşmesine çare olarak görülmedi ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.7 geriledi. Hang Seng Çin Endeksi yüzde 1.9 düşerken, Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 aşağıdaydı.