Advertisement

Çin hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) finansal sisteme 3 yılın en yüklü likiditesini sağlamasının, ekonomik yavaşlamanın derinleşeceğine ilişkin endişeleri azaltmakta başarılı olamamasının ardından düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:40'ta tüketici ve sanayi şirketleri öncülüğünde yüzde 1.3 düşerek 2,937.40 puan seviyesine geriledi. Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çarşamba günkü yüzde 4.3'lük kaybını genişleterek bugün yüzde 1.5 azaldı. Hong Kong Bankalar Arası Borçlanma Oranı'nın altı yılın en yüksek seviyesine tırmanması, gayrimenkul geliştiricileri için borçlanma maliyetlerinin artması riskine işaret etti.

Çin, ekonomiyi desteklemek adına, yuanı bu ay beş yılın düşüğüne taşıyan fonların piyasadan çıkışını tetiklemeden, borçlanma maliyetlerini düşük tutmaya çalışıyor. PBOC, Perşembe günü 110 milyar yen (16.7 milyar dolar) tutarlı yedi gün vadeli ters repo ihalesi düzenledi ve 290 milyar yuanlık 28 günlük kontrat sağladı. Bankalararası fonlamaya ulaşılabilirlik durumunu takip eden bir gösterge, Çarşamba 13 ayın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Singapur'da IG Asia Pte stratejisti Bernard Aw, “PBOC'nin finansal sisteme 3 yılın en yüklü likiditesini sağlaması, Çin'in uzun vadeli yönetim araçlarından daha kısa vadeli yönlendirme araçlarına yöneldiği likidite yönetiminin sadece bir parçası. Fakat görüyoruz ki sermaye çıkışı hala önemli bir sorun” dedi.