Advertisement

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararından ve Mario Draghi'nin açıklamalarından önce Ağustos'tan bu yana yaşadığı en büyük düşüşten sıçradı.

The Stoxx Europe 600 endeksi Londra saati ile 8.16'da yüzde 1 yükseldi. Deutsche Bank AG'deki düşüşün sürmesiyle bankacılık dışındaki tüm endüstri grupları yükseldi.

Hisse senedi gösterge endeksi global büyüme beklentilerine dair kaygıların güçlenmesi ile dün yüzde 3.2 düşerek Ekim 2014'ten bu yana en düşük seviyeye indi. Çin'deki yavaşlamanın etkilerinin verdiği kaygılar ve düşük seviyedeki petrol fiyatları Stoxx 600 endeksini geçen hafta ayı piyasasına yöneltti ve bu yıl yaklaşık yüzde 12 düştü.

Draghi, faiz kararının açıklanmasından 45 dakika sonra Frankfurt saatiyle 2.30'da basına açıklamalarda bulunacak. Avrupa Merkez Bankası'nın ek tedbirleri geçen ay traderları hayal kırıklığına uğratmıştı ve Stoxx 600 endeksini Aralık 2002'den bu yana en kötü noktasına getirmişti.

Pearson Plc, 4000 çalışanını ya da toplam çalışanlarının yüzde 10'a yakın bir bölümünü işten çıkaracağını açıklamasının ardından yüzde 5.2 düştü.

Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank, dava ve yeniden yapılanma maliyetleri için daha fazla kârdan vazgeçmesinin ardından dördüncü çeyrekte zarar açıklayacağını belirtmesinden sonra yüzde 5.8 değer kaybetti.