Advertisement

Barclays Plc CEO'su Jes Staley, konuyla ilgili kaynakların verdiği bilgiye göre, yeni tasarruf önlemleri kapsamında küresel çapta 1,000'den fazla çalışanın işten çıkarmayı ve bankanın bir kaç Asya ülkesinden çıkmasını planlıyor.

İngiltere bankası Barclays, Asya Pasifik bölgesinde 230 çalışanı işten çıkarmayı planlarken, bölgedeki hisse senedi departmanını da kapatmayı planlıyor. Kaynaklardan alınan bilgiye göre, Barclays, Avustraly, Tayvan, Güney Kore ve Malezya'daki operasyonlarını kapatmayı, Hong Kong, Çin, Japonya, Singapur ve Hindistan'daki ofislerini açık tutmayı ve Asya'daki aracılık ve türev işlemleri departmanını sürdürmeyi planlıyor.

Eski bir JPMorgan Chase & Co. yöneticisi olan Staley, geçtiğimiz ay göreve geldi. Staley, kar büyümesini desteklemek ve bankanın en karlı işlerine odaklanarak yatırımcı güvenini yeniden sağlamak istiyor. Staley ve yönetim kurulu başkanı John McFarlane'nin 1 Mart'ta finansal sonuçların yanında daha geniş çaplı bir strateji planı ortaya koyması bekleniyor.
Londra'da Atlantic Equities LLP analisti Christopher Wheeler, "Bu gelişme gösteriyor ki bankanın genelinde getirileri artırma fırsatı yakalamak için çok agresif olmak gerekiyor. Yönetimin bu konuda sürecin uzamasıyla ilgili sabırsızlanması söz konusu olabilir." dedi.