Advertisement

Institute of International Finance'e (IIF) göre, küresel yatırımcılar ve şirketler, 2015 yılında gelişen piyasalardan 735 milyar dolar çekti ve bu en az 15 yılın en büyük sermaye kaçışını işaret ediyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu IIF, Çarşamba günü yayınladığı raporunda, bu miktarın 2014 yılındaki çıkışın yaklaşık yedi katı olduğunu kaydetti. Çin, 676 milyar dolarlık çıkış ile başı çekti. IIF, yatırımcıların bu yıl gelişen piyasalardan 348 milyar dolar çekebiledceği tahmininde bulundu.

Gelişen piyasa hisse senetleri Mayıs 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor ve 20 gelişen piyasa parasından oluşan endeks rekor seviyeye geriledi. Emtia fiyatlarındaki erime ve Çin'de büyümenin 1990'dan bu yana en düşük hızına yavaşlamasına ilişkin endişeler, yatırımcıları, Çin'den Rusya ve Brezilya'ya, gelişen piyasalardan fonlarını çıkartmaya yöneltiyor. En büyük 31 gelişen piyasanın hisse senetlerinin toplam değeri 2016 yılının başından bu yana 2 trilyon dolar eridi.

Paris'te Amundi Asset Management kıdemli hisse senedi stratejisti Ibra Wane, "Gelişen piyasalardan, Euro Bölgesi ve Japonya lehine, yoğun çıkışlar gördük," dedi ve "Kurumsal yatırımcılar bu bögeler tarafından daha fazla cezbediliyor" şeklinde görüş bildirdi.