Advertisement

Düşük petrol fiyatları ve Çin hisselerindeki çöküşün yatırımcılara riskli varlıklardan kaçınmalarını hatırlatmaları nedeniyle, gelişen piyasa varlıklarını sarsan satışlar, herhangi bir gevşeme sinyali göstermiyor.

Çin merkez bankasının ekonomik yavaşlamayı gevşetmek için finansal sisteme yaptığı son üç yıldaki en büyük para enjektesinin başarısız olması nedeniyle Şanghay'daki ve Hong Kong'daki Çin hisseleri düştü. Filipin Borsaları, yabancı fon satışlarının öncülüğüyle 23 ayın en düşüğüne indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde fiyatlardaki oynaklık Ekim'den bu yana en yüksek noktasında.

Dubai hisseleri, Körfez Ülkeleri hisselerindeki düşüşlere öncülük ederken, ruble ise Brent petrolün 12 yılın en düşük seviyesini genişletmesiyle rekor düşük seviyeye yöneldi. Güney Afrika randı iki günlük kazancını durdurdu.

Union Bank of Philippines'ten Robert Ramos, "Biz hala piyasaların petrolde ve küresel büyümede çok volatil bir periyodla karşı karşıya olduğunu görüyoruz, bu yüzden büyük çapta fonlar gelmeyecektir. Bazı yatırımcılar geliyorlar çünkü değerleme daha ucuz. Dibe mi vurduk? Siz benden daha iyi tahmin edersiniz" dedi.

The MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 0.9'luk kazancından dönerek, Londra saati ile 8.11'de yüzde 0.6 değer kaybetti ve 688.34 seviyesine geldi.