Advertisement

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Davos'ta Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Şimşek Davos'ta özellikle yatırım çekmek için görüşmelerde bulunduklarını belirterek "Ancak konuşmak için hikayeniz olması lazım. Türkiye'nin hikayesi güçlü, ilgi yoğun. Önümüzdeki dönemde bu ilgi yatırımlara dönüşür diye ümit ediyoruz" dedi. 

- AB'ye üyelik

Şimşek Türkiye'nin nihai hedefinin tam üyelik olduğunu belirterek "Avrupa'nın bize ihtiyacı var" dedi.

Şimşek "Türkiye artık bir yük değil, bir değerdir. Örneğin göçmen konusunda Türkiye'nin değeri anlaşılıyor. Kültürler arası diyalogdan enerji arz güvenliğine kadar Türkiye'nin önemi ortada, stratejik düşünenler bunu anlıyor" dedi.

- "Hala enflasyon sorunu var"

Türkiye'deki enflasyon incelendiğinde bazı sektörlerde rekabet eksikliğinin sıkıntı oluşturdugunu, sadece ortodoks para politikalarıyla sorunların çözülemeyeceğini kaydeden Şimşek "Para politikası önemlidir. Fakat verimliliği artıracak, arzı artıracak adımlar çok önemlidir bu da yapısal reform gerektiriyor" dedi. Şimşek herşeyden önce asgari ücret artışı nedeniyle oluşan enflasyonist baskıyı sınırlayacaklarını belirtti. 

Şimşek Türkiye'nin hala ciddi enflasyon sorunu olduğunu, cari açığın aşağı yönlü trendinin de sürmesi gerektiğini kaydederek, "biz tasarruf ekonomisini öne çıkartacak, geliri olmayanların borçlanma yoluyla yapacakları tüketimi sınırlayacağız. Gelire göre kredi sınırlaması getireceğiz, bu düzenlemeler de Mart'tan itibaren devreye girecek...Enflasyonun çift hanelere çıkıp orada kalmasına asla izin veremeyiz" dedi.

Şimşek "mali politikayı sıkı şekilde devam ettiyoruz, makro ihtiyati çerçevede gevşemeye gitmiyoruz, reform noktasında gereken adımları atacağız, o zaman geriye para politikasının etkinliği kalıyor, eminim o konuda da gereken yapılıyor" şeklinde konuştu.