Advertisement

Çin Devlet Başkanı Li Yuanchao, Çin'in birkaç yatırımcının düzenli yatırımcların aleyhine fayda sağlamalarını önlemek için hisse senedi piyasasına müdahalesini sürdüreceğini söyledi.

Ülkesinin piyasasını "henüz olgunlaşmamış" olarak tanımlayan Li, hükümetin çok fazla volatiliteden kaçınma çabaları dahilinde regülasyonu güçlendireceğini sözlerine ekledi.

Dünya Ekonomik forumu yıllık toplantıları için bulunduğu Davos'ta Bloomberg News'a değerlendirmelerde bulunan Li, "Aşırı dalgalanan bir piyasa, yalnızca birkaç kişinin faydalandığı ve çok kişinin sıkıntı çektiği bir spekülasyon piyasasıdır," dedi ve "Çin hükümeti, insanların büyük bölümüne, yatırımcıların büyük bölümüne sahip çıkacak" şeklinde görüş bildirdi.

65 yaşındaki Li, geçen yazki ve bu yılın başında görülen piyasa kargaşasının sürmesi durumunda hükümetin müdahale etmeye hazır olduğunun altını çizen en kıdemli Çinli yetkili konumunda. Bu yıl şimdiye dek, Şanghay Bileşiki ve Hang Seng Çin endeksleri, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmek ve ekonomiyi desteklemek için piyasaya para vermesine karşın, her ikisi birden yüzde 15'in üzerinde düşüş gösterdi.

Çin'in 25 üyeli Politbürosu'nda koltuğa sahip Li, "Bir yanda, hisse senedi piyasasını daha dinamik hale getirmemiz gerek, ancak diğer taraftan, hisse sendi piyasası regülasyonunu güçlendirmemiz lazım. Biz bunu çözeceğiz" şeklinde konuştu.