Advertisement

(10:15'te güncellendi)

Altın, Asya hisse senetleri ve petroldeki yükselişin güvenli liman alımlarını azaltmasının ardından haftalık kazancının birazını geri verdi.

Altın bu yıl, finans piyasalarında yaşanan kargaşanın güvenli liman alımlarını getirmesinin desteği ile ralli yaptı. IG Asia Pte stratejisti Bernard Aw, bugünkü raporunda, Asya hisse sentlerinin Cuma günü üç yılın en düşük seviyesinden yükseldiğini ve piyasalarda risk iştahının, petroldeki yükseliş ve Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri artıracağı beklentisinden destek bularak bir miktar toparlandığını kaydetti.

Aw, Singapur'dan telefon yoluyla Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Eğer risk iştahı artarsa, bu artış tereddütlü olsa bile, altın fiyatları mantıken bu seviyelerden daha da aşağıya gelecektir," dedi.

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,098.12 dolara geriledikten sonra Singapur saati ile 11:16'da 1,100.45 dolara geldi. Metal bu hafta yüzde 1.1 yükseldi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları bu hafta yüzde 1.7 arttı ve Kasım 2011'den bu yana en güçlü hftalık yükselişine yöneldi.

Spot gümüş yüzde 0.1 düşerken, platin yüzde 0.3 ve palladyum yüzde 0.7 değer kazandı.

(10:15'te güncellendi)