Advertisement

(11:50'de güncellendi)

Küresel hisse senetleri, merkez bankalarının teşvik tedbirlerini artırabileceği beklentilerinin desteği ile ralli yaptı. Petrol, gelişen piyasa paraları ile birlikte yükselirken, güvenli liman niteliğindeki varlıklar değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Japonya'da Topix Endeksi'nin Eylül ayından bu yana en hızlı yükselişini yapması ve Hong Kong hisselerinin Haziran 2012'den bu yana en düşük seviyesinden yükselmesinin ardından yüzde 2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Emtia şirketleri, petrol fiyatlarının önceki seanstaki yükselişini daha da genişletmesi ile birlikte, yükselişlere öncülük etti. Euro, Avrupa Meerkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin Mart ayında teşviklerin artırılabileceğini işaret etmesinin ardından iki haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti. Avustralya tahvilleri ve altın düşerken, Rus rublesi ve Malezya ringgiti değer kazandı.

Küresel para politikası, Çin'in ekonomik yavaşlamasına ilişkin belirsizlik ve petrol fiyatlarındaki çöküşün piyasalarda sarsıntı yaratmasının ardından bazı büyük merkez bankalarının harekete geçmeye hazırlandıklarına ilişkin işaretlerin etkisi ile yeniden dikkatleri çekmeye başladı. Azalan enflasyon bekleyişleri ve güçlenen yen, gelecek hafta toplanacak olan Japonya Merkez Bankası'nın üzerinde teşvikleri artırmasına ilişkin baskıları güçlendiriyor. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuancha, Davos'ta Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, Çin'in yatırımcılara "sahip çıkmak" için hisse senedi piyasasına müdahale etmeye devam edeceğini ve yuamın değerinin daha da düşürülmesi gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Merkez bankalarının seslrinin daha güvercin tonda çıkması ile birlikte, süvari alayı kurtarmaya geliyor gbi görünüyor," dedi ve "Tünelin ucunda küçük de olsa ışık var. Muhtemelen en kötüsünü gördük ve yıl sonuna doğru durum şimdikine göre biraz daha parlak olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar

MSCI Tüm Ülkeler DÜnya Endeksi Londra saati ile 08:15'te yüzde 1.2 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi 23 Aralık'tan bu yana en güçlü artışına yönelirken, yüzde 3.7 tırmanan MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki 10 sanayi grubunun tümü yukarı yönde hareket etti.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 5.6 ile 9 Eylül'den bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirirken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.9 yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün 21 ayın en düşüğünden yüazde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 1.1 yükseldi.

Spot altın yüzde 0.4 düşerek bu haftanın kazancını yüzde 0.7'ye daralttı. Bretn petrolü  yüzde 6.3 yükselerek varil başına 31.10 dolara ulaştı.

Petrol fiyatlarındaki artışların etkisi ile Rus rublesi yüzde 1.8 ve Malezya ringgiti yüzde 1.9 değer kazandı.

(11:50'de güncellendi)