Advertisement

Marketwatch haberine göre, hisse senedi piyasalarında kargaşa, düşen petrol fiyatları ve küresel ekonomi ve ABD ekonomisi görünümündeki belirsizlik, traderları Fed'in bu yıl için planladığı 4 faiz artırımını yapamayacağı konusunda ikna etmiş bulunuyor.

Aslında, Fed vadeli sözleşmelerinde işlemler bugün itibariyle gösteriyor ki Fed'in 10 yıl sonra Aralık'ta ilk kez faiz artırmasından sonra piyasalar bu yıl Fed'in zar zor ve yalnızca bir faiz artırmasını bekliyor.

Ancak bazı ekonomistler, Çarşamba günü gelen yeni verilerin gözardı edildiğini düşünüyor. Çarşamba günü açıklanan çekirdek enflasyon verisi, gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış olarak, iyileşmeye devam ediyor.

ABD'de gıda ve benzin nedeniyle düşen fiyatlar TÜFE'yi yüzeyde zayıf gösterse de, Aralık TÜFE verisinde çekirdek enflasyon geçtiğimiz yıla göre yüzde 2.1 artarak, Temmuz 2012'den bu yana en yüksek yıllık artışı kaydetti. Çekirdek enflasyonda yıllık artış 7 aydır yükseliyor.

FAO Economics baş ekonomisti Robert Brusca'ya göre, çekirdek enflasyondaki artışın Fed'in dört faiz artırımı kararlılığını sağlamlaştırması muhtemel gözüküyor. Brusca, "Fed piyasaları kontrol edemez ve şimdi elinde %2 seviyesinde çekirdek TÜFE ve hala güçlü seyreden bir istihdam büyümesi var. Bu göstergeler Fed'de bazılarının plana uygun hareket etmesine neden olacaktır." dedi.

UniCredit Research baş ABD ekonomisti Ham Bandholz, yatırımcıların faiz artırımının geleceğiyle ilgili piyasa tavsiyelerine şüpheyle yaklaşması gerektiğini çünkü bu görüşlerin ABD Merkez Bankası'nın durumundan çok hisse senedi piyasalarının durumuyla alakalı olduğunu söyledi.

Bandholz, geçtiğimiz Eylül'de, traderların ABD hisse senedi piyasalarının düşüşünde fed vadeli sözleşmelerinde Fed'in faiz artırmasına dair beklentilerini ertelediğini not etmişti. Bandholz, traderların ancak piyasaların toparlanmasının ardından fed vadeli sözleşmelerinde yönlerini değiştirerek Aralık'ta faiz artırımını fiyatladığını söyledi.

Bandholz, hisse senedi piyasalarındaki kargaşayla birlikte, verilerin de "güçlü işgücü piyasası ve enflasyonda iyileşmeye" işaret ettiğini söylüyor.

Fed toplantısı

Fed'in önümüzdeki haftaki toplantıda hareket etmeyeceğine dair ekonomistler arasında geniş çaplı bir fikir birliği var. Tüm gözler Çarşamba günü yapılacak açıklamada Mart'a dair ipuçlarında olacak.