Advertisement

Avrupa Borsaları, AMB'nin piyasaları destekleyeceği beklentisinin yatırımcılardaki güveni artırmasıyla birlikte haftalık kaybını sildi ve yükselişini ikinci güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 8.18'de yüzde 2 yükseldi ve 335.08 seviyesine geldi. Endeks, dün son bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından AMB Başkanı Mario Draghi'nin en erken Mart'ta para politikalarını gözden geçireceklerini açıklamasını izleyerek haftalık yüzde 1.6 kazanca yöneldi.

Merkez bankaları, Çin büyümesindeki belirsizliğin uluslararası finans piyasalarını sarsması ve petrol fiyatlarında uzun süren düşüşün enflasyon hedeflerne ulaşılamamasına neden olmasıyla birlikte merkezdeki konumlarına geri döndüler. Stoxx Europe 600 bu yıl yüzde 8.4 düştü ve geçen hafta ayı piyasasına girdi. Standard & Poor's 500 Endeksi 2008'den bu yana en kötü yeni yıl başlangıcını yaptı.

Tod's SpA, dördüncü çeyrek ve tüm yıl için beklentilerin üzerinde satış gerçekleştirdiğini raporlamasının ardından yüzde 6.3 değerlendi. Sandvik AB, Eelectrolux AB'den Tomas Eliasson'u yeni CFO olarak açıklamasının ardından yüzde 4.9 yükseliş gösterdi.