Advertisement

Mario Draghi, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal teşviğe Mart ayı kadar yakın bir zamanda gidebileceğini açıklamasından bir gün sonra, Euro Bölgesi enflasyon görünümüne ilişkin endişeli olduğunu ve fiyat istikrarı konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Davos, İsviçre'de gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu'nda “Bir çok aracımız var” diyen AMB Başkanı Draghi, “Yönetim Konseyi olarak harekete geçme ve bu araçları kullanma kararlılığına, istek ve kapasitesine sahibiz” şeklinde görüş bildirdi.

Draghi'nin açıklamaları AMB'nin Perşembe günkü, 1.5 trilyon euroluk (1.5 trilyon dolar) tahvil alım ve faizleri sıfır seviyesinin altına çekme yönündeki mevcut teşvik paketini gözden geçirme kararını yansıtıyor. Draghi, AMB'nin Aralık ayı toplantı kararının yatırımcı beklentilerinin altında kalması ardından bu kez yatırımcıların 10 Mart toplantısına kadar geçecek yedi haftalık süreçteki beklentilerine yön vermeye çalışıyor.

AMB Başkanı, Euro Bölgesi toparlanmasının üç unsurunun para politikası, bir miktar genişlemeci olmasa bile nötr mali tutum, harcanabilir kişisel geliri destekleyen düşük enerji fiyatları olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte Draghi, politika yapıcıların ultra düşük enflasyonun kalıcı olarak ekonomik toparlanmayı zayıflatması riskine ilişkin endişeler taşıdığını vurguladı.