Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri petroldeki kazanç ve merkez bankalarından teşvik beklentilerinin risk iştahını artırması ile Ağustos'tan bu yana en büyük yükselişini yaşadı ve dört haftalık düşüşünü dengeledi. Rus rublesi rekor düşük seviyeden sıçradı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde enerji şirketleri grubu, ham petrolün sıçrayışını varil başına 30 doların üzerinde sürdürmesiyle, diğer gruplar arasında yükselişlere öncülük etti. Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri ise PetroChina Co. ve China Shenhua Energya Co'nun yükselişi ve hükümetin kömür gibi ürünlerde aşırı üretimi frenleyeceğinin işaretini vermesiyle birlikte altı yılın düşüğünden yükseldi. Malezya ringgiti üç ayın en büyük rallisini gerçekleştirirken, ruble yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Tayland CIMB Securities'den Kasem Prunratanamala, "AMB'nin daha fazla teşvikte bulunacağına dair artan beklentiler yatırımcıları destekledi. Petroldeki büyük sıçrama gelişen piyasaları desteklemeye devam edecek" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saati ile 9.01'de yüzde 2.8 yükselerek 707.42 seviyesine geldi ve bu haftaki kayıplarını yüzde 0.3'ten daha düşük seviyeye indirdi. Gösterge endeksi perşembe günü Mayıs 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi ve Mart 2014 bu yana en ucuz değerlemeye yöneldi.