Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri geçen beş oturumun dördünde yükselmesinin ardından, yatırımcıların dikkatlerini şirket karlarına ve  enerji sektöründeki yükselişlere çevirmeleri ile birlikte yatay seyretti .

Deutsche Bank AG, 2008'den bu yana ilk kez yıllık zarar açıklamasının ardından yüzde 2.3 düştü. Hennes&Mauritz AB, dördüncü çeyrek kârının beklentilerin gerisinde kalmasının etkisi ile yüzde 3.5 düştü. Seadrill Ltd. ve Subsea 7 SA, en az yüzde 4.7 yükselerek petrol ve gaz şirketlerinin yükselişine öncülük etti.

The Stoxx 600 Endeksi Londra saati ile 8.17'de yüzde 0.1'den daha az düştü. Amerikan hisseleri, olumsuz kâr açıklamaları ve Fed'in durumunda gözle görülür bir değişiklik yapmamasının ardından dün düşüş yaşadı. Fed yetkilileri, küresel ekonomi ve piyasalardaki gelişmelerin ABD ekonomisi üzerindeki etkilerine bakacaklarını kaydederken, faiz artırımlarının kademeli olacağını tekrarladı.

2016'da petrol fiyatlarındaki çöküş ve Çin'deki yavaşlama Borsalarda kürsel büyümeyeye dair endişelere neden oldu ve Stoxx 600 Endeksi'ni Yüzde 7 düşüşe yönlendirdi. Bu durum 2008'den bu yana yaşanan en kötü Ocak ayının yaşanmasına neden oldu. Bunun yanında, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri artırabileceğini işaret etmesi ve bazı şirketlerin iyi kar açıklaması, gösterge endeksin geçen hafta Ekim 2014'ten bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından kayıpların sınırlı kalmasına neden oldu.

Electrolux AB, beklentilerden daha düşük zarar açıklamasının ardından yüzde 3.4 yükseldi. Anglo American Plc, dördüncü çeyrekte bakır üretiminin yüzde 23 arttığını açıklamasının ardından yüzde 4 arttı.