Advertisement

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre banka sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiği 2015 yılını 1 milyar 909 milyon lira konsolide net karla tamamladı.

Geçen yıl katma değeri yüksek ürünlerde büyümeye odaklanan Yapı Kredi, mevduat ve toplam kredilerde yüzde 21 büyüme gösterdi. Böylece bankanın toplam nakdi ve gayrinakdi kredileri 210,1 milyar liraya, toplam mevduatı ise 130 milyar liraya yükseldi. Konsolide aktif toplamı yıllık bazda yüzde 21 artarak 235 milyar TL’ye ulaşan Yapı Kredi’nin temel bankacılık gelirleri ise yüzde 20 artarak 10 milyar TL’yi aştı.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, 2015 yılının Türkiye’nin yanı sıra global piyasalar için de hareketli bir yıl olduğunu belirtti.

2015 yılının belirsizliği tetikleyen pek çok gelişmenin yaşandığı bir yıl olmasına rağmen bankacılık sektörü için başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Açıkalın, şunları kaydetti:

"Yapı Kredi olarak biz de 2015 yılında bir süredir uyguladığımız akıllı büyüme stratejimizin olumlu sonuçlarını almaya devam ettik. Aynı zamanda bu stratejimiz sayesinde sürdürülebilir ve sağlıklı büyümemizi de sürdürdük. Temel bankacılık gelirlerimiz bir önceki yıla göre, özel bankalar ortalaması olan yüzde 14’lük artışa karşın yüzde 20 artarak 10 milyar TL’yi aştı. Ayrıca hem mevduatta, hem de nakdi kredilerde özel bankalar ortalamasının 3 puan üzerinde performans göstererek yüzde 21’lik büyüme elde ettik. Nakdi kredilerde payımızı 8 baz puan artırarak yüzde 10,3 seviyesine taşıdık. Bankamız özellikle bireysel ihtiyaç kredileri ve KOBİ kredilerinde güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Katma değeri yüksek ürünlerde büyümeye odaklanmamız sonucunda KOBİ kredilerinde yüzde 35, bireysel ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 37 oranında büyüme sağladık."

Açıkalın, büyüme stratejileri kapsamında 2015 yılında yatırımlara da devam ettiklerini, müşteri odaklı bankacılık anlayışıyla müşteri tabanını büyütmeyi ve dağıtım kanallarını genişletmeyi sürdürdüklerini aktardı.

Yeni müşteri kazanımında başarılı bir performans sergilediklerini ve aktif müşteri sayısını artırdıklarını vurgulayan Açıkalın, "Son 2 yılda 1 milyon 200 bin kişiyi Yapı Kredi ayrıcalıklarıyla tanıştırmıştık olduk. Toplam müşteri tabanımız ise 21.3 milyon seviyesine ulaştı. Bu dönemde 2 bin 661 yeni çalışanımızı da Yapı Kredi ailesine kattık. Hizmete giren yeni şube ve ATM’lerimizle bankacılık ağımızı da genişletmeye devam ettik. Bankacılığın dijital dönüşümüne öncülük eden bir banka olarak dijital bankacılık ve teknoloji yatırımlarımızı da hız kesmeden sürdürdük. Dijital bankacılığı kullanan müşteri tabanımızı hızla büyüterek aktif kullanıcı sayımızı 2 yılda yüzde 129 oranında artırdık. 2015 yıl sonu itibarıyla dijital bankacılık müşteri sayımız 4,1 milyona ulaştı" değerlendirmesini yaptı.

Fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinin 2015 yılında da Yapı Kredi açısından öncelikli olmaya devam ettiğini belirten Açıkalın, yıl boyunca sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ile diğer finansal enstrümanları kullanarak sağladıkları 4,6 milyar dolarlık kaynağı da ekonomiye aktardıklarını ifade etti.

- Worldcard liderliğini sürdürüyor

Faik Açıkalın, Yapı Kredi’nin belirlediği alanlarda öncü, yenilikçi ve lider konumunu 2015’te de sürdürdüğüne işaret ederek, "Worldcard, kart hamili cirosunda yüzde 19,5, POS cirosunda yüzde 20,9 ve kredi kartı adedinde yüzde 18,1 pazar payı ile yine liderliğini sürdürdü. Worldcard ayrıca, The Nilson Report’un 45 yıldır sürdürdüğü ve tüm dünyayı kapsayan son raporuna göre de kredi kartları alacak bakiyesinde 7 milyar 580 milyon dolarlık hacmiyle Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın birinci markası seçildi" bilgilerini verdi.

Yapı Kredi’nin kendi sektörlerinde öncü olan leasing, faktoring, portföy ve yatırım alanlarındaki iştirakleri ve yurt dışındaki bankalarıyla güçlü bir finansal hizmet grubu olduğunun altını çizen Açıkalın, müşterilere ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeye 2015 yılında da devam ettiklerini ifade etti.

Açıkalın, şöyle devam etti:

"Bu anlamda Yapı Kredi Faktoring Eylül 2015 itibariyle toplam ciro bazında yüzde 15,4, Yapı Kredi Leasing ise yüzde 21,1 pazar payı ile kendi sektörlerinde liderliklerini sürdürdü. Fitch Ratings tarafından portföy yönetiminde en yüksek derecelendirme olan Highest Standards (tur) notuna üçüncü kez layık görülen Yapı Kredi Portföy’ün Aralık 2015 itibariyle yönettiği toplam büyüklük ise 13.8 milyar liraya ulaştı. Yapı Kredi Yatırım ise Fitch Ratings tarafından ilk kez değerlendirilerek kredi derecesini en yüksek ulusal not olan AAA (tur) olarak aldı."