Advertisement

Altın, küresel hisse senetleri ve petroldeki düşüşlerin güvenli liman alımlarını güçlendirmesinin etkisi ile üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutunuyor. Bu durum, yatırımcıların Fed'in faiz artırımlarının hızını düşüreceği beklentilerinin artırdığı bir ortamda, metalin bu yılın en iyi performans gösteren metası olarak pozisyonunu güçlendiriyor.

Spot altın, Salı günkü seviyeis olan ons başına 1,129.01 dolardan bugün Singapur saatiile 09:38'de 1,127.66 dolara geldi. Metal Salı günü 1,131.08 dolara kadar çıkarak 3 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Metal bu yıli hisse senetlerindeki yüzde 7.9'luk geri çekilme ile birlikte yüzde 6.3 yükselerek, Bloomberg Emtia Endeksi'nin tüm üyelerinden daha iyi bir performans gösterdi.

Sumitomo Corporation Global Research Co. CEO'su ve başkanı Bob Takai, "Piyasadaki durum, altının piyasa sarsıntılarından en fazla yararlanan yatırım araçlarından biri olduğunu işaret ediyor" dedi ve ABD'nin son büyüme rakamını işaret ederek, "Fed'in yılın kalan kısmında faiz artırımına devam edeceğini sanmıyorum" şeklinde görüş bildirdi.